Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հայտարարել է, որ սահմանազատման հետ կապված հայկական կողմի առաջարկին Ադրբեջանը բացասական է արձագանքել, սակայն դա շարունակական պրոցես է։
Միրզոյանը նշել է՝ եղել են առաջարկներ, որ մեզ համար են անընդունելի եղել, գրում է Sputnik Արմենիան։
Նա հավելել է, որ ՀՀ-ն այժմ ադրբեջանական և ռուսական կողմի հետ քննարկում է այն միջոցները, որոնք սահմանագծին անվտանգության ու կայունության մեխանիզմներ կստեղծեն։
«Մենք բազմիցս հայտարարել ենք, որ հետաքրքրված և շահագրգռված ենք սահմանազատման գործընթացով։ ՀՀ վարչապետը, ՌԴ նախագահը և Ադրբեջանի նախագահը Սոչիում պայմանավորվել և հայտարարել են, որ քայլեր կձեռնարկվեն տարածաշրջանում անվտանգության և կայունության մակարդակի ուղղությամբ։ Նրանք ասել են` գործը կհանգեցնեն սահմանազատման հանձնաժողովի ստեղծմանը։ Մենք 100 տոկոսով հավատարիմ ենք այս սկզբունքին»,- ասել է նախարարը։
Նա հավելել է, որ սահմանազատման վերաբերյալ տարբեր առաջարկներ են ներկայացրել, և հիմա սովորական բանակցային գործընթաց է գնում` քննարկվում են դրանք։
Հունվարի 19-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հայտարարել էր, որ սահմանային իրավիճակի դեէսկալացիային ուղղված առաջարկների փաթեթ է փոխանցել Ռուսաստանին, ինչպես նաև ՌԴ միջնորդությամբ՝ Ադրբեջանին։ Ավելի վաղ ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել էր, որ Ռուսաստանը Բաքվից և Երևանից պատվիրակությունների շուտափույթ ձևավորում է ակնկալում՝ ՀՀ և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման և սահմանագծման հանձնաժողով ստեղծելու համար։

Azerbaijan has "reacted negatively" to Armenia's latest proposals aimed at de-escalating the situation on the border, Foreign Minister Ararat Mirzoyan said Thursday, February 3.
Said proposal, which is a package of measures aimed at de-escalating the situation on the border, reducing tensions, increasing the level of security and stability in the region, was sent to Russia, and through Russia to Azerbaijan earlier in January.
According to Mirzoyan, however, the process continues as some of the earlier proposals have been unacceptable for Yerevan. Armenia is now discussing with Azerbaijan and Russia the creation of security mechanisms on the line of contact, the Foreign Minister said.
"Armenia remains true to its obligations and is ready to create a joint delimitation commission, which was agreed at the meeting of the heads of Armenia, Russia and Azerbaijan in Sochi," Mirzoyan noted.
"Now we are discussing with the Azerbaijani and Russian sides those means that will lead to the creation of security and stability mechanisms on the line of contact. I have already said that various proposals have been submitted. Negotiations are ongoing," Mirzoyan said.