ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Վահան Հունանյանը, պատասխանելով Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հայտարարությունների մասին հարցին, նշել է, որ Ադրբեջանը որևէ բովանդակային արձագանք չի տվել հայկական կողմի առաջարկներին, բայց մերժել է դրանք։ Այդ մասին հայտնում է «Արմենպրեսը»։
Ադրբեջանի ԱԳ նախարարը, խոսելով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման գործընթացի մասին, կրկին հայտարարել է, որ հայկական կողմը նախապայմաններ է առաջ քաշում՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը չունի իրավական, քաղաքական կամ բարոյական իրավունք սահմանների սահմանազատման հարցում որևէ պայման դնելու:
«Հայաստանի վարչապետը, Ռուսաստանի նախագահը և Ադրբեջանի նախագահը 2021 թվականի նոյեմբերի 26-ին Սոչիում ստորագրել են հայտարարություն, որը հրապարակային է և հասանելի համացանցում: Այդ հայտարարության մեջ հստակ արձանագրված է, որ երեք երկրների ղեկավարները պայմանավորվել են քայլեր ձեռնարկել հայ-ադրբեջանական սահմանին կայունության և անվտանգության մակարդակը բարձրացնելու ուղղությամբ և գործընթացը տանել դեպի դելիմիտացիայի և դեմարկացիայի երկկողմ հանձնաժողովի ձևավորում:
Երեք երկրների ղեկավարների ստորագրած հայտարարությունից բխում է, որ սահմանազատման և սահմանագծման հանձնաժողովի գործունեությանը պետք է նախորդի հայ-ադրբեջանական սահմանին անվտանգության մակարդակի բարձրացմանն ուղղված քայլերի շուրջ պայմանավորվածությունների ձեռքբերումը և դրանց իրագործումը: Սա տրամաբանական է նաև այն պատճառով, որ դժվար է պատկերացնել սահմանազատման աշխատանքների իրականացում այն սահմանին, որտեղ ամեն օր տեղի են ունենում հրադադարի ռեժիմի խախտումներ»,-ասվում է մեկնաբանության մեջ:
Նշվում է, որ ՀՀ-ն, իրապես շահագրգռված լինելով պայմանավորվածությունների լիարժեք իրագործմամբ, դրանց իրականացման իր պատկերացումներն է ձևակերպել:
«Ադրբեջանական կողմը որևէ բովանդակային արձագանք չի տվել, բայց մերժել է դրանք՝ փոխարենը չառաջարկելով երեք երկրների ղեկավարների պայմանավորվածությունները կյանքի կոչելու տարբերակներ:
Հայաստանի առաջարկները «պայման», «նախապայման» անվանելը, ապա դրանց վերաբերյալ բարոյական, քաղաքական, իրավական գնահատականներ հնչեցնելը ոչ մի տրամաբանական կապ չունի վերը նշված գործընթացի հետ»,-նշել է Հունանյանը:
Անդրադառնալով Բայրամովի այն հայտարարությանը, թե Հայաստանը վիժեցրել է եռակողմ աշխատանքային խմբի գործունեությունը՝ Հունանյանը նշել է Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի հայտարարություններն առնվազն տարօրինակ են և հուսով է, որ երկաթուղու վերագործարկման հարցում Բրյուսելում ձեռքբերված պայմանավորվածություններից Ադրբեջանի հրաժարում չեն նշանակում։
«Եթե նկատի է առնվում տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման հարցով Եռակողմ աշխատանքային խումբը, զավեշտալի զուգադիպությամբ նույն օրն առավոտյան տեղի ունեցած կառավարության նիստում վարչապետ Փաշինյանը հայտարարեց, որ Հայաստանը Երասխ-Ջուլֆա-Օրդուբադ-Մեղրի-Հորադիզ երկաթուղու վերականգման գործնական քայլերի փուլում է և աշխատանքային խմբի հայաստանյան համանախագահ, փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը փետրվարի 2-ին Երևանում այս թեմայով առարկայական քննարկում է ունեցել ռուսաստանցի իր գործընկերոջ՝ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկի և «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ գլխավոր տնօրեն Օլեգ Բելոզյորովի հետ:
Վարչապետ Փաշինյանը գնահատելով իրադրությունը հայտարարեց, որ Եռակողմ աշխատանքային խմբի աշխատանքի առաջին արդյունքների արձանագրումը շատ մոտ է թվում: Այս համատեքստում Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի հայտարարությունները առնվազն տարօրինակ են և հույս ունենք երկաթուղու վերագործարկման հարցում Բրյուսելում ձեռքբերված պայմանավորվածություններից Ադրբեջանի հրաժարում չեն նշանակում: Նշեմ, որ ՀՀ-ն վերահաստատում է իր հավատարմությունը ձեռքբերված պայմանավորվածություններին, որի մասին ՀՀ վարչապետը մի քանի անգամ հրապարակային հայտարարել է»,-ասվում է մեկնաբանության մեջ:
Հունանյանը նշել է նաև, որ ավտոճանապարհների բացման մասին նույնպես Հայաստանը առաջարկություններ է արել ադրբեջանական կողմին, որոնց վերաբերյալ մինչև օրս որևէ պատասխան ադրբեջանական կողմից չի հնչել: «Հայաստանը պատրաստ է օր առաջ սկսել այդ առաջարկների իրագործումը»,-նշել է Հունանյանը:
Ավելի վաղ ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հայտարարել է, որ սահմանազատման հետ կապված հայկական կողմի առաջարկին Ադրբեջանը բացասական է արձագանքել, սակայն դա շարունակական պրոցես է։ Միրզոյանը նշել է՝ եղել են առաջարկներ, որ մեզ համար են անընդունելի եղել:
Հունվարի 19-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հայտարարել էր, որ սահմանային իրավիճակի դեէսկալացիային ուղղված առաջարկների փաթեթ է փոխանցել Ռուսաստանին, ինչպես նաև ՌԴ միջնորդությամբ՝ Ադրբեջանին։ Ավելի վաղ ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել էր, որ Ռուսաստանը Բաքվից և Երևանից պատվիրակությունների շուտափույթ ձևավորում է ակնկալում՝ ՀՀ և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման և սահմանագծման հանձնաժողով ստեղծելու համար։

Foreign Ministry Spokesperson Vahan Hunanyan has responded to Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov's remarks about recent proposals sent by Yerevan to Baku.
Bayramov said, in particular, that the Armenian side putting forward and added that Armenia has no legal, political or moral right to impose any conditions on the issue of delimitation of the borders. Bayramov also claimed that Armenia has undermined the activities of the trilateral working group.
Hunanyan reminded that the November 26, 2021 statement signed by the Prime Minister of Armenia, the Presidents of Russia and Azerbaijan clearly shows that the three leaders have agreed to undertake steps towards increasing the level of security and stability on the Armenian-Azerbaijani border, and to lead the process to the formation of a bilateral commission on delimitation and demarcation.
"It derives from the statement signed by the leaders of the three countries that the activities of the commission on delimitation and demarcation should be preceded by the agreements on steps towards increasing the level of security on the Armenian-Azerbaijani border and the implementation of those agreements. It is also logical amid the fact that it is difficult to imagine the implementation of delimitation in the borders where ceasefire violations are observed every day," Hunanyan noted.
"The Republic of Armenia, being really interested in the full implementation of the agreements, has formulated its notions for their implementation. The Azerbaijani side did not give any substantive response and rejected them, without offering any options for implementing the agreements reached by the leaders of the three countries.
According to the diplomat, describing Armenia's proposals as "conditions", "preconditions" and then making moral, political and legal assessments on them has no logical link to said process.
Hunanyan also weighed in on the the trilateral working group on unblocking regional communications.
"Ironically, on the same morning, Prime Minister [Nikol] Pashinyan announced at the Cabinet meeting that Armenia is in the stage of undertaking practical steps towards restoring the Yeraskh-Julfa-Ordubad-Meghri-Horadiz railway, and that the Armenian Co-Chair of the working group, Deputy Prime Minister Mher Grigoryan had a substantive discussion on this topic with his Russian counterpart, Deputy Prime Minister Alexei Overchuk, and Director General of “Russian Railways” Oleg Belozyorov on February 2 in Yerevan," he said.
"Assessing the situation, Prime Minister Pashinyan stated that the first results of the work of the Trilateral Working Group seem very close. In this context, the statements of the Foreign Minister of Azerbaijan are at least paradoxical, and we hope that they do not mean Azerbaijan's renunciation of the agreements on the reopening of the railway reached in Brussels. I would like to note that the Republic of Armenia reaffirms its commitment to the agreements, which the Prime Minister publicly stated several times.
"It should be noted that Armenia has also made proposals to the Azerbaijani side on the opening of the roads. We have not received any response from the Azerbaijani side to these proposals yet. Armenia is ready to start implementing these proposals as soon as possible."