Ադրբեջանի կողմից օկուպացված Ակնաղբյուր համայնքի բնակիչների համար նոր բնակավայր է կառուցվում: Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանն այցելել է Ասկերանի շրջանի Քռասնի համայնքի վարչական տարածք, որտեղ կառուցվում է բնակավայրը։ Նա հետևել է 2021-ի նոյեմբերից մեկնարկած շինաշխատանքների ընթացքին։
Ըստ նախագծի, նախատեսվում է կառուցել 12 բնակելի շենք՝ 216 բնակարաններով: Բնակավայրը կունենա խաղահրապարակներ և բնակիչների կենսաապահովման համար անհրաժեշտ ենթակառուցվածքներ:
Այն նախատեսվում է շահագործման հանձնել 2023-ի սկզբին: Արայիկ Հարությունյանը մի շարք հանձնարարականներ է տվել պատասխանատուներին, ընդգծել բնակիչների համար գյուղատնտեսությամբ զբաղվելու հնարավորությունների ստեղծման կարևորությունը:
Ծրագիրն իրականացվում է պետական միջոցներով՝ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության պատվերով:

A new settlement is being built in Krasni community for the residents of the Nagorno-Karabakh village of Aknaghbyur, which is currently occupied by Azerbaijan.
Karabakh (Artsakh) President Arayik Harutyunyan on Friday, February 7 visited the site to learn more about the construction process that started in November of the previous year.
Under the project, 12 residential buildings with 216 apartments are planned to be built there. Harutyunyan gave a number of instructions to those responsible, underscored the importance of creating opportunities for the residents to engage in agriculture.
The program is implemented with state funds. The settlement will have playgrounds and infrastructure necessary for the life of the residents. It is planned to be put into operation in early 2023.
Also Friday, residents of Nagorno-Karabakh (Artsakh) displaced as a result of the devastating war unleashed by Azerbaijan in fall 2020 staged a protest in front of the Representation of Artsakh in Yerevan. According to them, the Armenian government and the Artsakh leadership have deprived them of even the slightest support.