Նշվում է նաև, որ հայկական պատմամշակութային ժառանգության և կրոնական սրբավայրերի ոչնչացման և ինքնության խեղաթյուրման այս քաղաքականությունը հակասում է հաշտության հասնելու Ադրբեջանի հայտարարություններին և լուրջ խոչընդոտներ է ստեղծում տարածաշրջանում տևական խաղաղության հաստատման համար:
«Հարևան ժողովրդի պատմամշակութային ժառանգությունը միտումնավոր ու ապօրինի յուրացնելու և նրան պատմական հիշողությունից զրկելու նպատակով պետական մակարդակով նման կառույցի ստեղծումն աննախադեպ է անգամ հակամարտությունների պատմության համար: Այն ևս մեկ անգամ վկայում է, որ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում և հաջորդած ժամանակաշրջանում Լեռնային Ղարաբաղում հայկական պատմամշակութային և կրոնական ժառանգության նկատմամբ վանդալիզմի և ոչնչացման դեպքերը կրում են միտումնավոր ու ծրագրված բնույթ, և Լեռնային Ղարաբաղն իր բնիկ հայ բնակչությունից զրկելու քաղաքականության մաս են կազմում:
Ադրբեջանի կառավարության այս քայլը բացահայտ մարտահրավեր է ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից 2021թ. դեկտեմբերի 7-ին կայացված հրատապ միջոցներ կիրառելու վերաբերյալ որոշմանը, որը հստակ կերպով պարտավորեցնում է Ադրբեջանին. «Ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ կանխելու և պատժելու վանդալիզմի ու պղծման գործողությունները՝ ուղղված հայկական մշակութային ժառանգության, ներառյալ՝ եկեղեցիների և այլ պաշտամունքի վայրերի, հուշարձանների, տեսարժան վայրերի, գերեզմանատների և արտեֆակտերի դեմ»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Նշվում է, որ ստեղծված իրավիճակում առավել հրատապ է դառնում միջազգային հանրության, մասնավորապես՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի անհապաղ միջամտությունը և տեղում անխոչընդոտ ներգրավվածությունը՝ համամարդկային մշակութային ժառանգության մաս կազմող Արցախի հայկական հուշարձանները պահպանելու և վանդալիզմի դեպքերը կանխելու նպատակով։

Yerevan has "strongly condemned" the February 3 statement of the Azerbaijani Minister of Culture Anar Karimov on the establishment of a working group for the destruction and alteration of the identity of the Armenian religious and historical-cultural monuments fallen under the control of Azerbaijan.
"The establishment of such a working group at the state level aimed at deliberate and illegal appropriation of the historical and cultural heritage of the neighboring people and depriving them of their historical memory, is unprecedented even in the history of conflicts. It once again demonstrates the fact that the cases of vandalism and destruction of the Armenian historical, cultural and religious heritage in Nagorno-Karabakh during the 44-day war and the following period, are deliberate and pre-planned, and are part of the policy of annihilating Nagorno-Karabakh’s indigenous Armenian population," Armenian Foreign Ministry spokesperson Vahan Hunanyan said Tuesday, February 8.
"This action of the Azerbaijani Government is a blatant defiance to the decision on application of provisional measures issued by the UN International Court of Justice on December 7, 2021, which clearly obliges Azerbaijan to; “Take all necessary measures to prevent and punish acts of vandalism and desecration affecting Armenian cultural heritage, including but not limited to churches and other places of worship, monuments, landmarks, cemeteries and artifacts"."
Hunanyan said the immediate intervention and unimpeded involvement on the ground of the international community, in particular UNESCO, is becoming more urgent for the preservation and prevention of the cases of vandalism against the Armenian monuments of Artsakh, which are part of the universal cultural heritage.
"This policy of destruction and distortion of the identity of the Armenian historical and cultural heritage and religious sanctuaries contradicts Azerbaijan's statements on achieving reconciliation in the region, and creates serious obstacles to the establishment of lasting peace in the region," the diplomat added.