Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը, անդրադառնալով Ադրբեջանի վերահսկողության տակ հայտնված տարածքի եկեղեցիներից հայկական արձանագրությունները ջնջելու նպատակով Բաքվում աշխատանքային խմբի ստեղծմանը, հայտարարել է, որ Ադրբեջանի իշխանությունները, ի դեմս մշակույթի նախարարի, հանդես են եկել հերթական հակահայկական նախաձեռնությամբ:
«Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը դիմում է Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման մեջ ներգրավված բոլոր երկրներին, առաջին հերթին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող պետություններին, քույր եկեղեցիներին ու կրոնական կառույցներին, միջազգային մասնագիտացված կազմակերպություններին՝ խստագույնս արձագանքելու Ադրբեջանի կողմից իրականացվող մշակութային եղեռնագործության անթաքույց այս փաստին՝ կասեցնելու և կանխելու համար վանդալիզմի այս ու նմանօրինակ դրսևորումները»,- նշված է հայտարարությունում:
Դրանում ասվում է, որ Ադրբեջանում ձևավորվել է տեղի և արտերկրյա մասնագետներից կազմված «Աղվանական պատմության և ճարտարապետության մասնագետների աշխատանքային խումբ», որի նպատակն է, այսպես կոչված, աղվանական կրոնական տաճարներից հեռացնել «հայերի թողած կեղծ հետքերը»:
«Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը խստորեն դատապարտում է ադրբեջանական իշխանությունների այս նախաձեռնությունը և այն որակում է որպես հակամարդկային ու հակաքաղաքակրթական գործողություն՝ Հայաստանի, Արցախի և հայ ժողովրդի նկատմամբ շարունակական թշնամանքի ու ատելության ընդգծված դրսևորումներով:
Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած Արցախի քրիստոնեական սրբավայրերի հայկական ինքնությունը գիտականորեն հաստատված իրողություն է և չի կարող վիճարկման առարկա դառնալ խելամիտ ու առարկայական մտածողության շրջանակներում»,-ասվում է հայտարարության մեջ:

Первопрестольный Святой Эчмиадзин выступил с заявлением в связи с очередной антиармянской инициативой Азербайджана, призывая международное сообщество отреагировать на культурный геноцид Баку. Об этом говорится в заявлении Первопрестольного Эчмиадзина.
«На днях власти Азербайджана в лице министра культуры выступили с очередной антиармянской инициативой. По словам последнего, в Азербайджане сформирована «рабочая группа специалистов по истории и архитектуре албанов» в составе местных и иностранных экспертов с целью устранения «ложных следов, оставленных армянами» с так называемых албанских религиозных храмов.
Первопрестольный Святой Эчмиадзин решительно осуждает данную инициативу властей Азербайджана, характеризует ее антигуманным и антицивилизационным актом с подчеркнутыми проявлениями продолжительной вражды и ненависти по отношению к Армении, Арцаху и армянскому народу», – говорится в заявлении.
Отмечается, что армянская принадлежность христианских святынь в Арцахе, перешедших под контроль Азербайджана, является научно доказанной реальностью, и ее невозможно оспаривать в рамках разумной и объективной логики.
«Первопрестольный Святой Эчмиадзин призывает все страны, вовлеченные в урегулирование карабахского конфликта, в первую очередь, сопредседателей Минской группы ОБСЕ, братские церкви и религиозные организации, международные специализированные организации, решительно отреагировать на этот открытый культурный геноцид, проводимый Азербайджаном», – говорится в заявлении.
Ранее министр культуры Анар Керимов сообщил, что «Армяне оставили следы на наших памятниках, в связи с этим мы сейчас собираем доказательства». Говоря о создании рабочей группы, министр подчеркнул, что в нее входят специалисты, знающие албанскую историю, культуру, письменность.