Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը «Վալդայ» ակումբում ելույթում, զգուշավոր լավատեսություն հայտնելով ՀՀ և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման հեռանկարների վերաբերյալ, նշել է, որ հայ-ադրբեջանական սահմանին կան լարվածության օջախներ և այդպես չպետք է լինի։
Նա նշել է, որ 2020-ի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության ստորագրումից ու Արցախում ռուս խաղաղապահների տեղակայումից հետո իրավիճակը կայունացել է, արյունահեղությունը դադարել է։
«Լարվածության օջախներ կան, դրանք կան հայ-ադրբեջանական սահմանին։ Ես եղել եմ այնտեղ, սեփական աչքերով եմ տեսել, թե ինչ է այնտեղ տեղի ունենում։ Բայց, ըստ էության, այնտեղ սահման, որպես այդպիսին, չկա, կա շփման գիծ, հենակետեր, դիտակետեր։ Պարբերաբար կրակոցներ են լինում։ Այդպես չպետք է լինի»,-հայտարարել է նա։
Նա նշել է, որ այժմ կողմերի առջև դրված է սահմանազատման և սահմանագծման լուրջ խնդիր, դա մեծ և բարդ ծավալի աշխատանք է, բայց, այնուամենայնիվ, դա թույլ կտա էապես ամրապնդել տարածաշրջանի անվտանգությունը:
«Զգուշավոր լավատեսություն կա, որ ավարտվում է պատերազմի մի ամբողջ դարաշրջան և այլ դարաշրջան է սկսվում։ Ես կարող եմ սխալվել այդ լավատեսության առումով, բայց ամեն դեպքում պետք է ողջունել այն քայլերը, որոնք ներկայումս արվում են խաղաղություն հաստատելու համար»,-ընդգծել է նա։

Secretary General of the Collective Security Treaty Organization Stanislav Zas has spoken about the prospects for establishing peace in the South Caucasus between Armenia and Azerbaijan.
Zas on Wednesday, February 9 stressed that there is some "cautious optimism" about the settlement. According to him, after the signing of the trilateral statement of the leaders of Armenia, Russia and Azerbaijan on November 9, 2020 and the deployment of Russian peacekeepers into Karabakh, the situation has stabilized, the bloodshed has stopped.
“Of course, there are hotbeds of tension, and they are on the Armenian-Azerbaijani border. I was there, I saw with my own eyes what was happening there. But in fact, there is no border as such, there is a line of contact, strongholds, observation posts. There are shootings from time to time. It shouldn't be like this," he said.
The CSTO chief believes the parties now face a serious task of delimiting and demarcating the border, which he said is a "complex amount of work" that will allow to strengthen the security of the region: “There is cautious optimism that a whole era of war is ending and another era is beginning. I may be wrong about such optimism, but in any event, steps being taken to establish peace should be welcomed."