Հայաստանը 2020-ի աշնանը բախվել է որպես վարձկաններ օգտագործվող օտարերկրյա ահաբեկիչների և զինյալների զանգվածային տեղափոխմանը տարածաշրջան։ Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Արմեն Ղևոնդյանը՝ «Վալդայ» Միջազգային բանավիճային ակումբի շրջանակներում ելույթ ունենալով «Հավաքական անվտանգությունը նոր դարաշրջանում. ՀԱՊԿ-ի փորձն ու հեռանկարները» կոնֆերանսի ընթացքում։
«Ընդունվել են քայլեր, որոնք ուղղված են ահաբեկչության դեմ պայքարում հավաքական ջանքերի ավելացմանը, այդ թվում՝ զինված հակամարտություններում որպես վարձկաններ օգտագործելու համար օտարերկրյա ահաբեկիչների և զինյալների պատրաստման, ֆինանսավորման և զինման դեմ ուղղված քայլերը: Դրան մենք բախվել ենք 2020 թվականի աշնանը մեր տարածաշրջանում»,-նշել է Ղևոնդյանը, գրում է Sputnik Արմենիան։
Նրա խոսքով՝ ՀԱՊԿ-ն իր գոյության տարիների ընթացքում դարձել է տարածաշրջանային անվտանգության պահպանման գործոն։ Աշխարհում անվտանգության մեխանիզմների հետընթացի ֆոնին կազմակերպությունը, որպես բազմաֆունկցիոնալ կառույց, ուղղված է իր անդամների անվտանգության ապահովմանը։
Ղևոնդյանն ընդգծել է, որ անդամ պետությունները ջանքեր են գործադրում Կազմակերպության ներուժի, ուժերի և միջոցների կատարելագործման ուղղությամբ, ակտիվորեն խորհրդակցություններ են անցկացնում՝ միջազգային և տարածաշրջանային խնդիրների շուրջ իրենց արտաքին քաղաքական նախաձեռնությունները համակարգելու նպատակով:
2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի ժամանակ Թուրքիան զանգվածաբար վարձկաններ էր տեղափոխում ռազմական գործողությունների գոտի։ 2020-ի հոկտեմբերին տեղափոխման մասին հայտարարել են Ռուսաստանի արտաքին հետախուզության ղեկավար Սերգեյ Նարիշկինը, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը:

In the fall of 2020, Armenia faced a massive transfer of foreign terrorists and militants used as mercenaries in the region, Deputy Foreign Minister Armen Ghevondyan said Wednesday, February 9.
"Steps aimed at building up collective efforts in the fight against terrorism, the training, financing and equipping of foreign terrorists and fighters for use as mercenaries in armed conflicts, are generally recognized. We faced this in the fall of 2020 in our region," Gevondyan said at the Valdai Discussion Club, Sputnik Armenia reports.
According to him, over the years of its existence, the CSTO has become a factor in maintaining regional security. He noted that against the background of the degradation of security mechanisms in the world, the organization, as a multifunctional structure, is aimed at ensuring the security of its members.
In the war against Artsakh (Karabakh), Turkey supported Azerbaijan militarily, also by transferring terrorist mercenaries from the Middle East to fight against Karabakh. Armenia was the first to report on Turkey's deployment of thousands of Syrian fighters to Azerbaijan. International media publications followed suit, as did reactions from France, Russia, Iran.