ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը, փետրվարի 9-ին ԱԺ-ում խոսելով ՀՀ և Թուրքիայի ներկայացուցիչների փետրվարի 24-ին Վիեննայում կայանալիք հանդիպումից, հույս է հայտնել, որ առարկայական քննարկումներ կսկսվեն սահմանի բացման ուղղությամբ:
Նա նշել է, որ երկու երկրի ներկայացուցիչների առաջին հանդիպումը ճանաչողական բնույթ ուներ։
«Հուսով եմ, որ այս անգամ արդեն առարկայական քննարկումներ կսկսվեն, որոնք ուղղված կլինեն Հայաստան-Թուրքիա սահմանի բացմանը և դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատմանը», – ասել է Միրզոյանը։
Նա նշել է, որ պաշտոնական Անկարայից եկող ուղերձները դրական են և հայկական կողմի ակնկալիքներն էլ այդպիսին են։
Հունվարի 14-ին Մոսկվայում տեղի է ունեցել Հայաստանի և Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչներ՝ ՀՀ ԱԺ փոխխոսնակ Ռուբեն Ռուբինյանի և դեսպան Սերդար Քըլըչի հանդիպումը՝ երկու երկրի միջև հարաբերությունների կարգավորման նպատակով։ Հանդիպման ավարտին կողմերն այն դրական և կառուցողական են անվանել։ «Կողմերը համաձայնել են շարունակել լիարժեք կարգավորմանն ուղղված բանակցությունները՝ առանց նախապայմանների»,-ասվում է հանդիպման վերաբերյալ ՀՀ ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ։ Հաջորդ հանդիպումը նախատեսված է փետրվարի 24-ին Վիեննայում։

Foreign Minister Ararat Mirzoyan hopes that substantive discussions will begin on the opening of the Armenia-Turkey border.
"The first meeting of the special representatives of Armenia and Turkey was of informative nature. I hope that this time substantive discussions will start between the two special representatives, discussions aimed at opening the Armenia-Turkey border and establishing diplomatic relations," Mirzoyan told lawmakers on Wednesday, February 9.
"I'd like to repeat once again that the signals, messages and hints coming from Ankara are mostly positive, and our expectations are the same," he said.
The envoys held their first meeting on January 14 Moscow, Russia, in what the Armenian Foreign Ministry described "a positive and constructive atmosphere". The next meeting of the special representatives in the normalization process will take place on February 24 in Vienna.