Ռուսաստանը հանդես է գալիս Ղարաբաղ ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի առաքելության շուտափույթ գործուղման օգտին և աշխատում է այդ ուղղությամբ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների գծով։ Այդ մասին ճեպազրույցում հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
Այդ մասին Զախարովան ասել է՝ պատասխանելով այն հարցին, թե ինչպես է վերաբերվում հայկական եկեղեցիներից հայկական արձանգրությունները ջնջելու նպատակով Ադրբեջանում աշխատանքային խմբի ստեղծմանը և ինչ է մտադիր անել այդ մշակութային ցեղասպանությունը կանխելու համար։
«Պատմամշակութային ժառանգության պահպանման թեման մշտապես քննարկվում է Բաքվի և Երևանի հետ շփումներում»,-ասել է նա։
Զախարովան հիշեցրել է, որ ՌԴ, ԱՄՆ և Ֆրանսիայի 2021թ․ դեկտեմբերի 7-ի համատեղ հայտարարությամբ կոչ է արվում ՀՀ-ին և Ադրբեջանին շարունակել գործակցել ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հովանու ներքո հումանիտար հարցերում իրական առաջընթացի հասնելու համար, ինչը ներառում է նաև պատմական և մշակութային օբյեկտների պահպանությունը։

Russia is in favor of arranging a UNESCO mission to Nagorno-Karabakh as soon as possible and is working with the co-chairs of the OSCE Minsk Group on the matter, Russian Foreign Ministry spokeswoman Maria Zakharova told a briefing on Wednesday, February 9.
"The subject of the preservation of cultural and historical heritage is discussed in regular contacts with Baku and Yerevan," she said.
She recalled that the joint statement dated December 7, 2021 of the Foreign Ministers of Russia, the United States and France calls on Armenia and Azerbaijan to continue cooperation under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chairs to achieve real progress on humanitarian issues, including, among other things, the protection of historical and cultural objects.
Zakharova's comments came a week after Azerbaijan announced it was planning to erase Armenian traces from medieval churches and monasteries that have come under Baku's control following the war in Nagorno-Karabakh in fall 2020.