Ռուսաստանը հանդես է գալիս Ղարաբաղ ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի առաքելության շուտափույթ գործուղման օգտին և աշխատում է այդ ուղղությամբ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների գծով։ Այդ մասին ճեպազրույցում հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
Այդ մասին Զախարովան ասել է՝ պատասխանելով այն հարցին, թե ինչպես է վերաբերվում հայկական եկեղեցիներից հայկական արձանգրությունները ջնջելու նպատակով Ադրբեջանում աշխատանքային խմբի ստեղծմանը և ինչ է մտադիր անել այդ մշակութային ցեղասպանությունը կանխելու համար։
«Պատմամշակութային ժառանգության պահպանման թեման մշտապես քննարկվում է Բաքվի և Երևանի հետ շփումներում»,-ասել է նա։
Զախարովան հիշեցրել է, որ ՌԴ, ԱՄՆ և Ֆրանսիայի 2021թ․ դեկտեմբերի 7-ի համատեղ հայտարարությամբ կոչ է արվում ՀՀ-ին և Ադրբեջանին շարունակել գործակցել ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հովանու ներքո հումանիտար հարցերում իրական առաջընթացի հասնելու համար, ինչը ներառում է նաև պատմական և մշակութային օբյեկտների պահպանությունը։

Сохранность историко-культурного наследия постоянно обсуждается в контактах Москвы с официальным Ереваном и Баку, и РФ выступает за скорейшую организацию визита миссии ЮНЕСКО в Карабах. Об этом на брифинге заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
«Тема сохранности культурно-исторического наследия обсуждается в регулярных контактах с Баку и Ереваном․ Мы выступаем за скорейшую организацию визита миссии ЮНЕСКО в регион, работаем и по линии сопредседателей Минской группы ОБСЕ», – отметила она.
Захарова напомнила, что в совместном заявлении главы МИД РФ, США и Франции от 7 декабря 2021 года содержится призыв к Армении и Азербайджану продолжить взаимодействие под эгидой сопредседателей Минской группы ОБСЕ для достижения реального прогресса по гуманитарным вопросам, включая защиту исторических и культурных объектов.