Ազգային ժողովում ստեղծվել է քննիչ հանձնաժողով՝ 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծված ռազմական գործողությունների հանգամանքների ուսումնասիրման նպատակով։
Հանձնաժողովը ստեղծվել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորների նախաձեռնությամբ, ասվում է ՔՊ խմբակցության հայտարարության մեջ։
«Հանձնաժողովի լիազորությունները կիրականացնի Պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովը»,-նշված է ԱԺ նախագահի տեղակալ, ԱԺ նախագահի լիազորությունները կատարող Հակոբ Արշակյանի ստորագրած հայտարարության մեջ:

An investigative commission has been set up in the Armenian National Assembly to investigate the hostilities unleashed by Azerbaijan against Nagorno-Karabakh (Artsakh) on September 27, 2020.
The commission was established on the initiative of deputies from Civil Contract, the party said in a statement on Thursday, February 10.
"The powers of the commission will be exercised by the Standing Committee on Defense and Security," the statement signed by the NA Deputy Speaker, Acting Speaker Hakob Arshakyan said.