Սահմանապահ Պառավաքարում ավարտվել է Ղարաբաղցյանների տան շինարարությունը։
Սահմանապահ Պառավաքարում զգոնությունը պարտադիր չափանիշ է. հակառակորդի սադրանքն ամեն պահի կարող է լինել: Երկար տարիներ այսպիսի հոգեվիճակում ապրող գյուղացիները հողի մշակ են ու նաև՝ զինվոր, սակայն չեն տրտնջում: Ամենօրյա աշխատանքով ու հաստատակամությամբ են դրսևորում հայրենասիրությունը, եթե անգամ այդ ամենը հեշտ չի տրվում: Սիրում են հայրենի գյուղն ու ամրանում: Այդպիսին է նաև Ղարաբաղցյանների առօրյան:
Մարատի ընտանիքն ապրել է բարդ ռելիեֆային պայմաններով տեղանքում կառուցված կիսանկուղային տանը: Անձրևներից հետո ջրի մեջ հայտնվող պատեր… տանիքի բացակայություն… խոնավության խոսուն հետևանքներ՝ առաստաղին ու տան գրեթե բոլոր անկյուններում… Խորհրդային տարիներին կառուցված, առանց կոմունալ հարմարությունների, ընդամենը 2 սենյակից բաղկացած նկուղային շինությունում երեք զավակ է մեծացել: Ընտանիքի հայրը 25 տարի առաջ նախաձեռնած շինարարությունն ավարտել է երկու ամիս առաջ՝ բնակարանաշինության ծրագիր իրականացնող գործընկերների աջակցությամբ:
Հոգսաշատ կյանքն արդեն հիշողություն է դարձել. տունը կառուցվել է, Ղարաբաղցյանները նկուղից տեղափոխվել են կառուցված տուն: Վիվա-ՄՏՍ-ն ու «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնը» հավատարիմ եմ մնացել սահմանին ապրող գյուղացու կողքին կանգնելու՝ իրենց արժեհամակարգին: Տարիների գործընկերները Պառավաքարում առաջին ծրագիրն իրականացրել են 2016 թվականին: Մինչև օրս, միայն Պառավաքարում լուծվել է 10 տան խնդիր:
«Սահմանին ապրողները հայրենասիրության իրական օրինակ են ցույց տալին: Ո՛չ դժվար կյանքը, ո՛չ իրական վտանգը չեն կոտրում հայի այդ տեսակը և չեն կարողանում կտրել արմատներից: Ձեր ամուր կամքն ուժ է փոխանցում բոլորիս՝ պարտավորեցնելով գնահատել ունեցածը, աշխատանքով նվիրվել երկրի զարգացմանն ու լինել միասնական: Ձեր կողքին լինելու՝ մեր պատրաստակամությունը ևս հաստատակամ է: Երբ բոլորս շատ համախմբված լինենք՝ խնդիրներն ավելի արագ կհաղթահարվեն»,- տեսազանգի ընթացքում ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Վիվա-ՄՏՍ-ի հետ համագործակցության ընթացքում սահմանապահ և սահմանամերձ գյուղերը եղել և մնում են մեր ուշադրության կենտրոնում: Շատ կարևոր է ամուր թիկունք ունենալու զգացումը, և մենք փորձում ենք այդ զգացողությունն ապահովել սահմանապահ ընտանիքների համար: Միայն Պառավաքար գյուղում տան շինարարությունն ավարտելու համար աջակցություն է ստացել տասը ընտանիք»,- ասել է «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» նախագահ Աշոտ Եղիազարյանը:
Ղարաբաղցյանների կրտսեր որդին՝ Կարենը, արդեն մեկ տարվա զինծառայող է: Բանակ է մեկնել, երբ դեռ շինարարությունը չէր սկսվել: Բնակարանամուտի բերկրանքն առայժմ վայելել է կարճատև արձակուրդի ընթացքում:
«Ընտանիքիս չորս տղամարդկանցից երեքը զինվորական են. կրտսերը՝ Կարենը, արդեն մեկ տարվա ծառայող է: Իր նոր ննջասենյակում գիշերել է արձակուրդի ընթացքում: Ամուսինս ու ավագ որդիս էլ ծառայում են պայմանագրային հիմունքներով: Իմ և իր երիտասարդ ընտանիքի կողքին մշտապես լինում է զավակներիցս միայն մեկը: Ի դեպ, նոր կառուցված տանն ամուսնացել է նաև մյուս տղաս: Այժմ ամեն ինչ այլ է. շուտով ևս երկու թոռնիկ լույս աշխարհ կգա ու տունն ավելի ջերմ կլինի»,- ասել է տանտիրուհին՝ Գայանե Ալավերդյանը

Alertness is a mandatory criterion in Paravakar; provocations by the enemy may come at any moment. The villagers who have been living in this state of mind for many years are soldiers as well as people who cultivate the land; however, they do not complain. They display patriotism through daily work and perseverance, even if it is not easy. They love their native village and get stronger. Such is the life of the Gharabaghtsyan family, too.
Marat's family lived in a semi-basement structure. Walls soaked in water after rain… lack of roof… traces of dampness in the corners of the house… Three children were raised in a two-room basement built during the Soviet times lacking basic necessities. Only this year, owing to the support of the partner organizations, the father of the family could complete the construction of the house initiated 25 years ago.
The troubled life has already become a memory; the house is built, the Gharabaghtsyans have moved to the house. Viva-MTS and the “Fuller Center for Housing Armenia” adhered to their value system to stand by the villagers living on the border. The first project in Paravakar was implemented in 2016. Since then, the housing problem of 10 families has been solved there.
“Those living in borderland areas show us an example of true patriotism. Neither the hardships of life, nor the real threat are able to break the spirit of these Armenians and sweep away from their roots. Your willpower is translated to all of us obliging to appreciate what we have, to devote ourselves to the prosperity of our country working hard, and be united. Our commitment to stand by you is firm, too. Problems will be solved when we all get absolutely united,” Viva-MTS General Manager Ralph Yirikian said during the video call.
“During the cooperation with Viva-MTS, the border villages have been in the spotlight. The feeling of having a strong back is very important; we try to give that feeling to border families. Ten families, in Paravakar village alone, have received support to complete the construction of their houses,” Ashot Yeghiazaryan, the “Fuller Center for Housing Armenia” President said.
It's already a year since Karen, the youngest son of the Gharabaghtsyans, has been serving in the army. He had left for the army before the construction started. So far, he has enjoyed the happiness of having a decent home during a short vacation.
“Three of the four men in my family are military servicemen. The youngest, Karen, has been in the service for a year. He has slept in his new bedroom during the vacation. My husband and the eldest son are military contract servicemen. Only one of our sons is always next to us and his family. By the way, my other son has gotten married in the newly built house. Now everything has changed; soon two more grandchildren will be born, and the house will become cozier,” said Gayane Alaverdyan, the housewife.
The construction of the Gharabaghtsyan family house has been delayed due to the 44-day war. The men were committed to defending their homeland, delaying the work of ensuring the well-being of their families. Now the family lives with new dreams. The parties implementing the housing program, Viva-MTS and the “Fuller Center for Housing Armenia”, consider important not only the visible result of the project but also the psychological impact on the families.