Փետրվարի 14-ին տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացում հատուկ ներկայացուցիչ Ռուբեն Ռուբինյանի և ՌԴ ԱԳ նախարարի տեղակալ Անդրեյ Ռուդենկոյի հեռախոսազրույցը: Նրանք հույս են հայտնել, որ ՀՀ և Թուրքիայի ներկայացուցիչների երկրորդ հանդիպումն արդյունավետ կլինի։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Վահան Հունանյանը։
«Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ: Երկուստեք հույս է հայտնվել, որ հատուկ ներկայացուցիչների՝ Վիեննայում կայանալիք երկրորդ հանդիպումն արդյունավետ կլինի»,-ասվում է գրառման մեջ։
Հունվարի 14-ին Մոսկվայում տեղի է ունեցել Հայաստանի և Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչներ՝ ՀՀ ԱԺ փոխխոսնակ Ռուբեն Ռուբինյանի և դեսպան Սերդար Քըլըչի հանդիպումը՝ երկու երկրի միջև հարաբերությունների կարգավորման նպատակով։ Հանդիպման ավարտին կողմերն այն դրական և կառուցողական են անվանել։ «Կողմերը համաձայնել են շարունակել լիարժեք կարգավորմանն ուղղված բանակցությունները՝ առանց նախապայմանների»,-ասվում է հանդիպման վերաբերյալ ՀՀ ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ։

Состоялся телефонный разговор заместителя председателя Национального собрания Армении, спецпредставителя по нормализации отношений между Арменией и Турцией Рубена Рубиняна и заместителя министра иностранных дел РФ Андрея Руденко. Об этом сообщает МИД Армении.
Согласно сообщению, состоялся обмен мнениями по процессу нормализации отношений между Арменией и Турцией. Обоюдно была выражена надежда, что вторая встреча спецпредставителей, которая должна пройти 24 феврале в Вене, будет продуктивной.
14 января в Москве при посредничестве замглавы МИД РФ Андрея Руденко состоялась первая встреча спецпредставителей Армении и Турции по нормализации отношений между странами. Они обменялись своими предварительными мыслями о процессе урегулирования посредством армяно-турецкого диалога. Стороны договорились продолжить переговоры для полного урегулирования без предварительных условий. Вторая встреча специальных представителей по нормализации отношений между Арменией и Турцией Рубена Рубиняна и Сердара Кылыча состоится 24 февраля в Вене.