ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովն արտահերթ նիստում քննարկել է «Հայաստան» խմբակցության ներկայացրած նախագիծը, որը դատապարտում է Ադրբեջանի և Թուրքիայի վավերացրած «Շուշիի հռչակագիրը»: «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը չի միանա նախաձեռնությանը։
Իշխող խմբակցության մոտեցումը ներկայացրել է պատգամավոր Գուրգեն Արսենյանը՝ հայտարարելով, որ իրենց խմբակցությունը չի միանա «Հայաստան» խմբակցության նախաձեռնությանը՝ պատճառաբանելով, թե ՀՀ կառավարությունն արդեն իսկ իր դիրքորոշումը հայտնել է, գրում է «Փաստինֆոն»։
Նախագիծը հանձնաժողովում ներկայացրել է «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Անդրանիկ Թևանյանը: Ըստ ընդդիմադիր պատգամավորի՝ «Շուշիի հռչակագրով» ամրագրվում են թուրք-ադրբեջանական տանդեմի ծավալապաշտական նպատակները և արձանագրվում, որ այդ դաշինքը սպառնալիք է Հայաստանի և Արցախի գոյությանը.
«Այս հռչակագրին հնարավոր չէ չարձագանքել խորհրդարանի մակարդակով, քանի որ Ալիևի և Էրդողանի կողմից հռչակագիրը ստորագրելուց հետո երկու երկրների խորհրդարանները ևս վավերացրել են այդ հռչակագիրը»,-ասել է Թևանյանը:
Արսենյանը նշել է, թե «ԱԺ-ն ու Արտաքին գործերի նախարարությունը վարում են միասնական արտաքին քաղաքականություն»։
«ՀՀ կառավարության ծրագրի առանցքային կետ է հանդիսանում տարածարջանում երկարատև խաղաղություն հաստատելը, սույն նպատակին հասնելու, ինչպես նաև գործընթացը որևէ պարագայում չվիժեցնելու համար ՀՀ իշխանություները վարում են համապատասխան արտաքին քաղաքականություն, որում հաշվի են առնվում բոլոր ռիսկներն ու հնարավորությունները»,- ասել է ՔՊ-ական պատգամավորը:
Շուշիի հռչակագիրը ստորագրվել էր 2021 թ. հունիսի 15-ին Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած Շուշի քաղաքում՝ Իլհամ Ալիևի և Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի կողմից: 2022-ին Ադրբեջանի և Թուրքիայի խորհրդարանները վավերացրել են հռչակագիրը։

21 Февраль 2022 - 10:23 AMT
На внеочередном заседании постоянной комиссии Национального собрания Армении по внешним связям был рассмотрен представленный оппозиционной фракцией «Армения» проект заявления, которым осуждается «Шушинская декларация», ратифицированная Азербайджаном и Турцией.
Проект заявления на заседании комиссии представил депутат от фракции «Армения» Андраник Теванян. По словам оппозиционного депутата, «Шушинская декларация» закрепляет экспансионистские цели турецко-азербайджанского тандема и констатирует, что турецко-азербайджанский союз представляет угрозу существованию Армении и Арцаха, пишет «Фактинфо».
«Нельзя не отреагировать на эту декларацию на уровне парламента, поскольку после подписания Алиевым и Эрдоганом декларации парламенты двух стран также ратифицировали ее», – сказал Теванян.
Позицию правящей партии «Гражданский договор» представил депутат Гурген Арсенян. По его словам, их партия не присоединится к инициативе фракции «Армения», так как правительство Армении уже высказало свою позицию.
Он указал, что парламент и МИД проводят единую внешнюю политику. «Ключевым пунктом в программе правительства является установление долгосрочного мира в регионе. Для достижения этой цели, а также недопущения срыва процесса власти Армении проводят соответствующую внешнюю политику с учетом всех рисков и возможностей», – заявил депутат от ГД.
«Шушинская декларация» была подписана 15 июня 2021 года президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и турецким лидером Реджепом Тайипом Эрдоганом в оккупированном Азербайджаном карабахском городе Шуши.