АirBaltic ավիաընկերությունը նոր չվերթեր է մեկնարկում Ռիգայից, այդ թվում՝ դեպի Երևան։ Թռիչքները նախատեսվում է սկսել ամռանը։
Լատվիայից Հայաստան և հակառակ ուղղությամբ թռիչքները կիրականացվեն շաբաթական երկու անգամ, տեղեկացնում է Breakingtravelnews-ը։
Ավիաընկերության գործադիր տնօրեն Մարտին Գաուսը նշել է, ավիաընկերությունը մտադիր էր դեպի Երևան թռիչքներ մեկնարկել դեռևս պանդեմիայից առաջ։
«Այժմ կարող ենք չվերթեր առաջարկել դեպի Հայաստանի մայրաքաղաք և հակառակ ուղղությամբ»,-ասել է նա։
Գաուսը նաև հավելել է, որ ճամփորդությունների ինդուստրիայի վերականգնմանը զուգահեռ իրենց ընկերությունը կկարողանա ավելի շատ ուղղություններ առաջարկել ճանապարհորդներին։

Latvian airline airBaltic has announced that during the summer season 2022 it will offer passengers flights from Riga to Yerevan, Armenia.
"Before the pandemic, we had planned to launch flights to Yerevan, now we can offer flights to and from the Armenian capital,” said Martin Gauss, Chief Executive Officer of airBaltic.
On the carrier's website, tickets from Yerevan to Riga are available beginning from May 2, with prices beginning from €183.
airBaltic asks its passengers to strictly follow all of the rules and regulations issued by the relevant authorities. Passengers are strongly suggested to check the travel regulations and airport restrictions on the official websites or with local embassies before travelling