Հայաստանի ԱԳՆ Ղարաբաղյան շարժման 34-ամյակին նվիրված հայտարարության մեջ նշել է, որ Հայաստանն ու Արցախը շարունակում են միակամ լինել համազգային իղձերի իրականացման, պետականության և ինքնիշխանության, արցախահայության իրավունքների և հայրենիքի միջազգային ճանաչման համար արդար պայքարում։
«1988թ. փետրվարի 20-ին Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզի ժողովրդական պատգամավորների խորհուրդը կայացրեց պատմական որոշում` խաղաղ միջոցներով պայքարել արցախահայության նկատմամբ էթնիկ խտրականության և զտումների տասնամյակների քաղաքականության դադարեցման և ինքնորոշման իրավունքի իրացման համար։
1988 թվականի այս իրադարձությունները հիմք դրեցին համահայկական շարժման՝ հանուն սեփական հայրենիքում ազատ, արժանապատիվ և անվտանգ ապրելու և իրավունքների պաշտպանության պայքարի։
Այս իրադարձություններից 34 տարի անց՝ չնայած տեղի ունեցած արհավիրքների՝ Ադրբեջանական ԽՍՀ կողմից իրականացված դաժան ջարդերին, էթնիկ զտումներին, ապա Ղարաբաղյան արյունալի 2 պատերազմներին, Հայաստանն ու Արցախը շարունակում են միակամ լինել համազգային իղձերի իրականացման, պետականության և ինքնիշխանության, արցախահայության իրավունքների և հայրենիքի միջազգային ճանաչման համար արդար պայքարում»,-ասվում է հայտարարության մեջ ։

Министерство иностранных дел Армении выступило с заявлением по случаю Дня возрождения Арцаха, в котором отмечается, что Армения и Арцах продолжают быть едиными в справедливой борьбе за права армян Нагорного Карабаха.
«20 февраля 1988 года Совет народных депутатов Нагорно-Карабахской автономной области принял историческое решение бороться мирными средствами за реализацию права на самоопределение, прекращение многолетней политики этнической дискриминации и чисток в отношении армян Арцаха.
Эти события 1988 года заложили основу общеармянскому движению по борьбе за свободную, достойную и безопасную жизнь на собственной родине и защиту прав», – говорится в заявлении.
Отмечается, что спустя 34 года после этих событий, несмотря на произошедшие бедствия, осуществленные Азербайджанской ССР жестокие погромы, этнические чистки, а также две кровопролитные карабахские войны, «Армения и Арцах продолжают быть едиными в справедливой борьбе за реализацию национальных устремлений, государственность и суверенитет, права армян Арцаха и международное признание родины».