Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է, որ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում ադրբեջանական պատերազմական ու մարդկության դեմ ուղղված հանցանքների վերաբերյալ նոր ապացույցների հետազոտությունը և հաղորդումներն ուղարկվելու են այն պետությունների Դատախազության ու Ոստիկանության մարմիններ, որոնք ունեն ընդհանուր իրավազորություն (general jurisdiction): Կուղարկվեն նաև նրանց Արտաքին գործերի նախարարությունների մարմիններին:
Նա նշել է, որ միայն օբյեկտիվ ապացույցներից խոսքը խոշտանգման, սպանությունների ու դաժանությունների 245 տեսանյութի և 120 լուսանկարի մասին է, ընդհանուր՝ 365 միավոր:
«Հաղորդումներն ամրապնդված են փաստերով և վերաբերում են հետևյալ հիմնական հարցերին.
1) ռազմագերիների, քաղաքացիական անձանց կանխամտածված սպանություն,
2) ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց խոշտանգում և անմարդկային վերաբերմունք, այդ թվում` գլխատումներ, մարմնի մասերը կտրել և այլն,
3) սպանված զինծառայողների ու քաղաքացիական անձանց մարմինների անարգանք,
4) արգելված կասետային զինատեսակներով քաղաքացիական բնակչության ու քաղաքացիական բնակավայրերի ավերում,
5) ջիհադիստների և ահաբեկիչների օգտագործումն Արցախի դեմ պատերազմում,
6) քիմիական տարրեր պարունակող զանգվածային ոչնչացման զինատեսակների կիրառում,
7) պատերազմ սանձազերծելը Covid-19 համավարակի պայմաններում՝ Արցախի ու Հայաստանի առողջապահական համակարգերը կաթվածահար անելն ու մահվան դեպքերի շեշտակի աճին նպաստելը,
8) կրոնական պատկանելիության հիմքով զինծառայող և քաղաքացիական անձ գերիների խոշտանգումների փաստեր, եկեղեցիների ոչնչացում ու պղծում, դրանց պատկանելիության վերացմանն ուղղված քաղաքականություն,
9) պատերազմի ընթացքում հայկական կողմի ռազմագերիների սոցիալական ցանցերի ապօրինի կառավարում ադրբեջանցի զինվորականների կողմից և ազգամիջյան թշնամանքի հրահրում և խրախուսում երկու ժողովուրդների միջև,
10) գերիների հայրենադարձման արհեստական ձգձում քաղաքական հաշվարկների համար (փաստացի մարդկանց առևտուր) ու դրանով հոգեկան տառապանքների պատճառում նրանց ընտանիքներին»,-ասվում է գրառման մեջ:
Տեսանյութերն ադրբեջաներենից կամ ռուսերենից (որոշ տեսանյութերում ադրբեջանական զինվորականները խոսում են ռուսերեն) թարգմանվել են, անգլերեն կամ ռուսերեն լեզուներով ամրագրվել են տեսանյութերին` ենթագրերի (subtitles) տեսքով, համակարգված վերլուծվել են, և այդ ամենին կցվել են մի քանի հարյուր էջ հասնող ՀՀ և ԱՀ ՄԻՊ-երի 2016-2022թթ. անգլերեն զեկույցները: Կցվել են նաև ՀԿ-ների զեկույցներ:
Տեսանյութերն ամրագրվել են նաև Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի հաստատության լոգոյով՝ ի նշան տեղեկությունների հավաստիության:
«Սա իմ երկրորդ հաղորդումն է պատերազմից հետո: Այս անգամ մի փոքր այլ ճանապարհով ենք գնացել: Տեսնենք` ընթացքն ինչ ցույց կտա: Բոլոր նյութերը կուղարկվեն նաև միջազգային կառույցներին (ՄԱԿ, ԵԽ, ԵՄ և այլն): Աշխատանքները կատարվել են ՀՀ և ԱՀ ՄԻՊ աշխատակազմերի ու փորձագետների, գործընկերների միասնական ջանքերով»։

22 Февраль 2022 - 11:08 AMT
Омбудсмен РА направил новые доказательства азербайджанских военных преступлений в прокуратуры и полицию государств с общей юрисдикцией
Офис омбудсмена Армении завершил исследования новых доказательств азербайджанских военных преступлений и преступлений против человечества, совершенных во время 44-дневной войны в Нагорном Карабахе, а также сообщения, предназначенные для направления в органы прокуратур и полиций государств с общей юрисдикцией (general jurisdiction). Доказательства также будут направлены в органы их Министерств иностранных дел, сообщил омбудсмен РА Арман Татоян.
«Для ясности масштаба проделанной работы, подчеркну, что только лишь из объективных доказательств речь идет о 245 видео, содержащих сцены пыток, убийств и жестокости, а также 120 фото, всего 365 единиц. Сообщения подкреплены фактами и касаются следующих основных вопросов:
1) умышленные убийства военнопленных, гражданских лиц;
2) пытки военнопленных и гражданских лиц, бесчеловечное обращение, в том числе обезглавливание, расчленение тел и так далее;
3) надругательство над телами погибших военнослужащих и гражданских лиц;
4) уничтожение мирного населения и гражданских населенных пунктов запрещенными видами кассетного оружия;
5) использование джихадистов и террористов в войне против Арцаха;
6) применение оружия массового поражения, содержащего химические элементы;
7) развязывание войны в условиях пандемии COVID-19, парализация систем здравоохранения Арцаха и Армении и способствование резкому росту смертности;
8) факты пыток военных и гражданских пленных по признаку религиозной принадлежности, разрушения и осквернения церквей, политика, направленная на уничтожение их принадлежности;
9) незаконное управление во время войны азербайджанскими военнослужащими социальных сетей военнопленных армянской стороны, провоцирование и поощрение межнациональной вражды между двумя народами;
10) искусственное затягивание репатриации пленных в политических целях (фактически, торговля людьми) и тем самым причинение душевных страданий их семьям», – отметил Татоян..
Видео были переведены с азербайджанского или русского языков (на некоторых видеозаписях азербайджанские военные говорят на русском) и в виде субтитров были прикреплены к видео на английском или русском языках, систематически проанализированы, ко всему этому приложены доклады в несколько сотен страниц на английском языке за период 2016-2022 годы, представленные Татоянон и защитником прав человека Арцаха (Рубен Меликян, Артак Бегларян, Гегам Степанян).
«Мы показали, что эти преступления являются результатом азербайджанской продолжительной политики армяноненавистничества и вражды, результатом этнических чисток, и эта угроза не исчезла и сегодня.
Все материалы также будут отправлены в международные организации (ООН, СЕ, ЕС и др.). Эти работы проделаны совместными усилиями экспертов и сотрудников аппаратов защитников прав человека Армении и Арцаха, наших партнеров, всеми вместе взятыми», – отметил омбудсмен.