Հայաստանում շրջանառում է նաև Covid-19 «օմիկրոն» տարբերակը (շտամը), այդ թվում՝ «օմիկրոն» տարբերակի BA.2 ենթատարբերակը։ Այդ են վկայում Առողջապահության նախարարության Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի` ԳԱԱ Մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտի և Հայ-ռուսական համալսարանի հետ համատեղ իրականացրած սեքվենավորման (ՊՇՌ դրական նմուշների) արդյունքները։
Գիտնականների կարծիքով` BA.2-ն ավելի վարակիչ է, քան նախորդ ենթատարբերակը, և ըստ մի շարք հետազոտությունների՝ կարող է ունենալ հիվանդության ավելի ծանր ընթացք։
Հայաստանում փետրվարի 22-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերը հասել են 416,510-ի՝ նախորդ օրվա համեմատ ավելանալով 753-ով: Մահվան 19 դեպք է գրանցվել, 16-ը՝ կորոնավիրուսից և 3 մահ, երբ պացիենտն ունեցել է կորոնավարակ, սակայն մահը վրա է հասել այլ պատճառով։ Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսից մահվան 8354 դեպք կա, այլ պատճառով՝ 1593։

В Армении выявлен также подтип BA.2 омикрона-штамма коронавируса.
Об этом свидетельствуют результаты исследования, проведенного Институтом молекулярной биологии Национального центра по контролю и профилактике заболеваний Минздрава РА совместно с Российско-армянским университетом, сообщает пресс-служба Минздрава РА.
По мнению ученых подштамм BA.2 более заразен, чем предыдущий. Согласно новым исследованиям, ход болезни может быть более тяжелым.
В Армении по состоянию на 22 февраля, число случаев коронавируса достигло 416,510, а число активных кейсов снизилось до 12,408. Общее число выздоровевших составляет 394,155. От последствий вируса умерли 8354 человека, еще 1593 – от других заболеваний.