ՀՀ ԱԳՆ-ն, պատասխանելով հարցին, թե ինչ դիրքորոշում ունի Հայաստանը ռուս-ուկրաինական հարաբերություններում տեղի ունեցող զարգացումների վերաբերյալ, տեղեկացրել է, որ Դոնեցկի և Լուգանսկի ժողովրդական հանրապետությունների ճանաչման հարց օրակարգում չկա:
«Մենք, բնականաբար, ցանկանում ենք, որ երկու բարեկամ պետությունների միջև առկա խնդիրները լուծվեն դիվանագիտական երկխոսության և բանակցությունների միջոցներով` միջազգային իրավունքի նորմերի ու սկզբունքների, ՄԱԿ-ի կանոնադրության հիման վրա: Եվ հուսով ենք, որ անհրաժեշտ քայլեր կձեռնարկվեն՝ լարվածության նվազեցման և իրավիճակի խաղաղ հանգուցալուծման համար»,-ասվում է ԱԳՆ մեկնաբանության մեջ։
Այն հարցին ի պատասխան, թե արդյո՞ք հավանական է Դոնեցկի և Լուգանսկի ժողովրդական հանրապետությունների ճանաչումը ՀՀ կողմից, ԱԳՆ խոսնակ Վահան Հունանյանն ասել է, որ «նման հարց օրակարգում չկա»։

23 Февраль 2022 - 11:41 AMT
В повестке Армении не стоит вопрос о признании независимости самопровозглашенных Донецкой Народной Республики и Луганской Народной Республики. Об этом заявил пресс-секретарь МИД РА Ваан Унанян.
«Мы, конечно же, хотим, чтобы существующие проблемы между двумя дружественными государствами решались путем дипломатического диалога, переговоров, в соответствии с нормами и принципами международного права и Устава ООН. И мы надеемся, что будут предприняты все необходимые шаги для снижения напряженности и мирного урегулирования ситуации», – отметил он.
На вопрос, считаете ли он возможным признание Донецкой и Луганской Народных Республик Арменией, Унанян ответил: «В повестке Армении такого вопроса нет».