Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն դժգոհություն է հայտնել ՌԴ ԱԳՆ ֆեյսբուքյան պաշտոնական էջում 1828 թվականի Թուրքմենչայի պայմանագրի վերաբերյալ պատմական տեղեկանքում Արևելյան Հայաստանի հիշատակումը։
Հրապարակումը նվիրված է ՌԴ և Պարսկաստանի միջև կնքված այդ պայմանագրի 194-ամյակին, որտեղ նշվում է, որ «Ռուսական կայսրությանն են անցնում Էրիվանի և Նախիջևանի խանությունները (Արևելյան Հայաստան)։ Իրանի կառավարությունը պարտավորվում է չխոչնդոտել հայերի վերաբնակեցմանը Հայկական շրջանում»։
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն իր հայտարարության մեջ նշել է, թե «Արևելյան Հայաստան արտահայտությունը չի հիշատակվում պայմանագրի տեքստում և ՌԴ ԱԳՆ Պատմական փաստաթղթերի դեպարտամենտին դա լավ է հայտնի և ակնկալում է, որ այդ խեղաթյուրումը ՌԴ ԱԳՆ սոցցանցի պաշտոնական էջում կշտկվի», գրում է Haqqin.az-ը։
Ադրեջանին հատկապես «վրդովեցրել է» այն փաստը, որ հրապարակումը տեղ է գտել հենց այն օրը, երբ Մոսկվայում Դաշնակցային համագործակցության մասին հռչակագիր է ստորագրվել ՌԴ և Ադրբեջանի միջև։
Թուրքմենչայի պայմանագիրը 1828 թ․ստորագրվել է Ռուսական կայսրության և Պարսկաստանի միջև փետրվարի 10-ին Թավրիզի մերձակայքում գտնվող Թուրքմենչայ գյուղում` վերջ դնելով 1826-1828 թթ. ռուս–պարսկական պատերազմին։ Ռուսական կողմից այն ստորագրել է Իվան Պասկևիչը, Պարսկաստանի կողմից՝ արքայազն Աբբաս-Միրզան։ Խաղաղության պայմանների մշակմանը մասնակցել է Ալեքսանդր Գրիբոյեդովը։

23 Февраль 2022 - 12:43 AMT
Министерство иностранных дел Азербайджана прокомментировало публикацию текста Туркменчайского соглашения на официальной странице МИД РФ, выразив недовольство упоминанием Востоной Армении.
Публикация МИД РФ была сделана в день подписания Декларации о союзническом взаимодействии между Азербайджанском и Россией. Публикация приурочена к 194-летию подписания договора между Россией и Персией, где упоминается, что «Ханства Эривани и Нахичевани (Восточная Армения) переходят к Российской империи. Правительство Ирана обязуется не препятствовать переселению армян в Армянский регион».
МИД Азербайджана отметил, что «выражение «Восточная Армения» никак не упоминается в тексте вышеупомянутого соглашения, данный факт хорошо известен Департаменту исторических документов МИД России. Считаем необходимым устранение допущенного искажения и ожидаем соответствующего исправления указанной недостоверной информации на официальной странице социальной сети МИД России», пишет Haqqin.az.
Туркменчайский договор был подписан между Российской империей и Персией в 1828 году 10 февраля в селении Туркменчай близ Тебриза, положив конец русско-персидской войне 1826-1828 годов. Его подписали Иван Паскевич с русской стороны и князь Аббас-Мирза с персидской стороны. Александр Грибоедов принимал участие в разработке мирных условий.