Ռուսաստանի և Ադրբեջանի դաշնակցային համագործակցության մասին հռչակագիրը ոչ մի խնդիր չի ստեղծում Հայաստանի հետ ՌԴ դաշնակցային հարաբերությունների համար՝ ուղղություններից ոչ մեկում։ Այդ մասին ճեպազրույցում հայտարարել է ՌԴ արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Մենք կկատարենք մեր բոլոր երկկողմ պարտավորությունները Երևանի նկատմամբ, որը մեր վաղեմի և մերձավոր դաշնակիցն է։ Եվ համոզված ենք, որ Բաքվի հետ նշված հռչակագրի ստորագրումը թույլ կտա ամրապնդել Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի միջև եռակողմ համագործակցությունը, այդ թվում՝ անվտանգության, Անդրկովկասում տնտեսական և հումանիտար համագործակցության հարցերում։
Ինչ վերաբերում է ԼՂ կարգավորմանը և ընդհանուր առմամբ հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորմանը, ապա Ադրբեջանի հետ հռչակագրում, այն է՝ 9-րդ կետում, ասվում է, որ կողմերն ամեն կերպ նպաստելու են ՀՀ, ՌԴ և Ադրբեջանի ղեկավարների 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի, 2021թ․ հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարությունների դրույթների իրագործմանը»,-ասել է Զախարովան։
Նա նաև ասել է, որ ռուսական կողմը մշտապես թարմացնում է ՀՀ հետ երկկողմ իրավապայմանագրային դաշտը, որը ներկայումս ներառում է մոտ 200 փաստաթուղթ, այդ թվում՝ հաշվի առնելով տարածաշրջանում փոփոխված աշխարհաքաղաքական իրողությունները։ Զախարովան նաև ասել է, որ Ադրբեջանի հետ Դաշնակցային համագործակցության մասին հռչակագիրն ուղղված չէ երրորդ երկրների դեմ։
«Ռազմաքաղաքական կապերի թեման մենք քննարկում ենք և Բաքվի, և Անկարայի հետ։ Գիտեք մեր դիրքորոշումն այդ հարցում։ Ընդ որում մենք ունենք համագործակցության նաև այլ փոխշահավետ ձևաչափեր, մասնավորապես «3+3» հարթակում, որի շրջանակում մենք Ադրբեջանի ու Թուրքիայից բացի, գործակցում ենք նաև Իրանի, Հայաստանի հետ և բաց ենք պահում դուռը Վրաստանի համար»,-ասել է նա։
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և Ալիևը մոտ 4 ժամ տևած բանակցություններից հետո փետրվարի 22-ին Դաշնակցային համագործակցության մասին հռչակագիր են ստորագրել, որում 40-ից ավելի կետ կա։ Պուտինը ստորագրված հռչակագիրն անվանել է երկու երկրների հարաբերությունների նոր փուլ։
Փաստաթղթում անդրադարձ կա նաև ռազմական փոխգործակցությանը։ Նշվում է, որ գործակցությունը ՌԴ–ի և Ադրբեջանի ԶՈւ-ների միջև ներառելու է օպերատիվ և մարտական պատրաստության համատեղ միջոցառումների անցկացում, ինչպես նաև երկկողմ ռազմական համագործակցության այլ ուղղությունների զարգացում։

Moscow said on Friday, February 25 that an “allied cooperation” agreement signed by the presidents of Russia and Azerbaijan earlier this week will not impede relations between Russia and Armenia.
“Moscow will comply with all its obligations toward Yerevan, which is a long-standing and close ally of Russia,” Russian Foreign Ministry spokesperson Maria Zakharova said during a briefing.
“We are convinced that the signing of the aforementioned declaration with Baku will strengthen trilateral cooperation between Armenia, Azerbaijan and Russia,” Zakharova added.
She also added that taking into consideration the changed geopolitical realities in the region, Russia continuously updates the bilateral treaty base with Armenia, which currently contains about 200 documents.
Zakharova insisted that the Moscow-Baku agreement will, in fact, strengthen regional cooperation.
“As for the Karabakh settlement and the normalization of Armenian-Azerbaijani relations, the declaration itself on allied cooperation with Azerbaijan contains a passage that the parties will mutually facilitate efforts to implement the provisions of the agreements of the leaders of Azerbaijan, Armenia and Russia of November 9, 2020 as well as January 11 and November 26, 2021,” Zakharova said, pointing to one of its clauses that she said “stipulates that the sides cooperate in solving the tasks resulting from previously reached agreements and closely cooperate in establishing a long-term peace between the states of the region.”
At the conclusion of their meeting in Moscow on Tuesday, the presidents of Russia and Azerbaijan, Vladimir Putin and Ilham Aliyev, signed an “allied cooperation” agreement that will serve as a blueprint for the advancement of relations between the two countries.
In addition to the clause about the post-2020 war agreements, the Moscow-Baku agreement also has military cooperation stipulations.
“The Parties will deepen interaction between the armed forces of the Russian Federation and the Republic of Azerbaijan, including holding joint operational and combat training activities, as well as developing other areas of bilateral military cooperation,” the agreement stated. “The Parties, taking into account the high level of military-technical cooperation, interact on issues of provision of modern weapons and military equipment, as well as other areas of mutual interest.”