ԱՀ քննչական կոմիտեի տարածքային քննչական վարչության Ասկերանի շրջանի քննչական բաժնում վարութ է ընդունվել ադրբեջանական մարտական դիրքերից Ասկերանի շրջանի Խրամորթ գյուղի քարհանքում աշխատող 3 աշխատակցի ուղղությամբ կրակահերթեր արձակելու առնչությամբ հարուցված քրգործը, տեղեկացնում է Արցախի հանրապետության քննչական կոմիտեն։
Դեպքը տեղի է ունեցել փետրվարի 05-ին՝ ժամը 13:00-ի սահմաններում, Ասկերանի շրջանի Խրամորթ գյուղի վարչական տարածքի քարահանքում հանքափորային աշխատանքներ իրականացնող «Ապագա սերունդների հիմնադրամ» ՍՊԸ-ի երեք աշխատակիցների նկատմամբ։
«Ադրբեջանի զինված ուժերի զինծառայողների կողմից ազգային, ռասսայական կամ կրոնական ատելության կամ կրոնական մոլեռանդության շարժառիթներով, երկու և ավելի աձանց ապօրինաբար կյանքից զրկելու ուղղակի դիտավորությամբ, դեռևս չպարզված հրազենից Ասկերանի շրջանի Խրամորթ գյուղի վարչական տարածքի քարահանքում հանքափորային աշխատանքներ իրականացնող «Ապագա սերունդների հիմնադրամ» ՍՊԸ-ի երեք աշխատակիցների ուղղությամբ կրակահերթեր արձակելու, սակայն վերջիններիս թաքնվելու պատճառով՝ իրենց կամքից անկախ հանգամանքներում դիտավորությամբ, ապօրինաբար կյանքից զրկելու հանցագործությունն ավարտին չհասցնելու դեպքի առթիվ ՝ ԱՀ քրեական օրենսգրքի 33,103-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 14-րդ կետերով հարուցված քրեական գործը»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Փետրվարի 26-ին հայտնի դարձավ, որ Արցախի Ասկերանի շրջանի Խրամորթի գյուղի մոտակայքում գտնվող ադրբեջանական դիրքերից բնակիչներից բարձրախոսով պահանջում են լքել տներն ու հեռանալ։ Ընդ որում, դա արվում հայերեն լեզվով օրը մի քանի անգամ։ Ռուս խաղաղապահները նույնպես տեղեկացվել են դեպքի մասին։

28 Февраль 2022 - 09:39 AMT
СК Карабаха возбудил уголовное дело по факту обстрела азербайджанцами рабочих каменоломни в Храморте
Следственный комитет Арцаха возбудил уголовное дело по факту обстрела азербайджанцами трех гражданам республики, работавших на каменоломне в селе Храморт Аскеранского района Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики). Об этом сообщает пресс-служба СК Арцаха.
«5 февраля около 13:00 представители ВС Азербайджана, вынашивая прямой умысел на убийство двух и более лиц, по мотивам национальной, расовой или религиозной ненависти, с расположенных близ села боевых позиций открыли огонь по сотрудникам ООО «Фонд будущих поколений», проводившим работы на каменоломне на административной территории села Храморт Аскеранского района», – говорится в сообщении.
В СК сообщили, что рабочим удалось спрятаться и азербайджанцы не достигли своей цели. Сообщается, обстрел велся из пока не установленного оружия.
Возбуждено уголовное дело по пунктам 1 и 14 ч. статьи 33,103 УК Республики Арцах. Ведется предварительное расследование.
С 16 февраля азербайджанская сторона несколько раз нарушила режим прекращения огня на участке Храморт-Акна (Агдам) линии соприкосновения, обстреляв тракториста, работавшего в поле, затем на следующий день жителей села устно призвали покинуть территорию. За этими неудачными попытками последовали призывы по громкоговорителю.