Բաքվում դատավարության ժամանակ 2 հայ գերու՝ Իշխան Սարգսյանի և Վլադիմիր Ռաֆայելյանի համար դատախազը 20 և 19 տարվա ազատազրկում է պահանջել:
Նրանց մեղադրում են իբր 2021-ի մայիսին «Ադրբեջանի սահմանն ապօրինի հատելու և Քարվաճառի շրջանում Ադրբեջանի ՊՆ ենթակայության մատակարարման ուղիներն ականապատելու մեջ», ինչպես նաև, «ըստ Սարգսյանի ցուցմունքի, Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան նավթամուղը պայթեցնելու մտադրության մեջ», տեղեկացնում է Sputnik Ադրբեջանի տելեգրամ ալիքը։
Գործով դատավարությունը կշարունակվի մարտի 7-ին։
2021-ի մայիսի 27-ին ՀՀ ՊՆ-ն հաղորդագրություն էր տարածել, որ նույն օրը վաղ առավոտյան Գեղարքունիքի մարզի սահմանային հատվածում, ՀՀ ԶՈՒ N զորամասի պահպանության տարածքում ինժեներական աշխատանքներ կատարելիս, ադրբեջանական զինված ուժերի զինծառայողների կողմից շրջափակվել և գերեվարվել է ՀՀ զինված ուժերի վեց զինծառայող։ Հայկական կողմի պնդմամբ՝ հայ զինծառայողները գտնվել են ՀՀ տարածքում և չեն հատել սահմանը։ Նրանցից 4-ը հունիսի 12-ին վերադարձվել են հայկական կողմին։ Իշխան Սարգսյանի և Վլադիմիր Ռաֆայելյանի անունները ևս գերեվարվածների ցուցակում էր, բայց նրանք չեն վերադարձվել։

28 Февраль 2022 - 14:55 AMT
В Баку состоялось судебное заседание по очердному сфабрикованному уголовному делу пленных граждан Армении Ишхана Саркисяна и Владимира Рафаэляна.
Прокурор потребовал для Саркисяна 20 лет тюремного заключения, а для Рафаэляна – 19 лет.
Армянские пленные обвиняются в якобы незаконном пересечении границы Азербайджана в мае 2021 года и «минировании путей снабжения подразделений Минобороны Азербайджана, проходящих по территории Кельбаджарского района», а также «по показаниям Саркисяна, в намерении взорвать нефтепровод Баку-Тбилиси-Джейхан».
Судебный процесс по делу продолжится 7 марта.
27 мая 2021 года министерство обороны Армении распространило сообщение о том, что рано утром того же дня шесть военнослужащих ВС РА были окружены и взяты в плен ВС Азербайджана при проведении инженерных работ в приграничной зоне ​воинской части N ВС РА в Гегаркуникской области. По данным армянской стороны, армянские военнослужащие находились на территории Республики Армения, границу не пересекали. 4 из них были возвращены армянской стороне 12 июня. Имена Ишхана Саркисяна и Владимира Рафаеляна числились в списках пленных, но их не вернули.