Արդեն 17 տարի Վիվա-ՄՏՍ-ն առաջնորդվում է երկրին ու հասարակությանն օգտակար լինելու տրամաբանությամբ: Ընկերության համար արժեհամակարգ է Կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվությունը (ԿՍՊ): Կարևոր են համարվում հատկապես երկարաժամկետ արդյունք տվող ծրագրերը: Դրանցից մեկն էլ Հայաստանի բոլոր մարզերում իրականացվող՝ բնակարանաշինության ծրագիրն է: Ավելի քան տասը տարի, «Հայաստանի Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» հետ գործընկերությամբ, հաջողվել է շահառու ընտանիքների թիվը հասցնել մոտ չորս հարյուրի: Այդ նպատակով, Վիվա-ՄՏՍ-ը կատարել է գրեթե 1 միլիարդ դրամի ներդրում:
Գործընկեր կազմակերպությունների ղեկավարները հերթական շրջայցով եղել են Արագածոտնի մարզում: Ծրագրի իրականացման ամբողջ ժամանակահատվածում, միայն այս մարզում աջակցություն է ստացել 69 ընտանիք: Զարինջա գյուղում բնակվող Մովսիսյանների ընտանիքը շահառուներից մեկն է, որի նորակառույց տանն էլ հյուրընկալվել են Վիվա-ՄՏՍ-ի և «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» ղեկավարները:
«Սովորաբար, ծրագրերի արդյունքը գնահատվում է թվերով և չոր փաստերով: Դա հաշվետվության տեսանելի կողմն է: Կա նաև անչափելի արդյունք. երջանկությունը, որն զգում են տարիների դժվարությունների միջով անցած մարդիկ: Մեզ համար հավասարաչափ կարևոր են երկուսն էլ: Գուցե նաև դա է պատճառը, որ համավարակի ու պատերազմական իրադարձությունների պայմաններում, անգամ, կարողացանք շարունակել ծրագիրը: Երբ կա նպատակ՝ գտնվում են նաև դրան հասնելու ճանապարհները: Այս ծրագիրը երկրին ու մեր հայրենակիցներին օգտակար լինելու ճանապարհներից մեկն է», – ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Ընտանիքների՝ տան կարիքը տարբեր մարզերում շատ տարբեր է լինում: Փորձում ենք հնարավորինս աջակցել բոլոր այն ընտանիքներին, որոնք պատրաստակամ են, անկախ նրանից՝ վագոն-տնակում են ապրում, թե կիսակառույցում: Արդյունքում՝ բոլորն էլ ունենում են պարզ ու հարմարավետ կացարան՝ առնվազն կենցաղային հոգսից ազատված կյանք ապրելու համար»,- ասել է «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» նախագահ Աշոտ Եղիազարյանը:
Վահրամի ընտանիքը կիսակառույց է ձեռք բերել դեռ տասը տարի առաջ. հայրական՝ ծանրաբեռնված ընտանիքից առանձնանալու նպատակով: Տան շինարարությունն ավարտելու հույսերը, սակայն, տարեցտարի նվազել են, հոգսերը՝ շատացել: Երեք տարի առաջ, Վահրամն իր կնոջ ու երկու զավակների հետ տեղափոխվել է բետոնե հատակով ու պատերով, կաթացող տանիքով կիսակառույց և միայն գործընկեր կազմակերպությունների աջակցությամբ է կարողացել ավարտին հասցնել ձգձգվող շինարարությունը: Արդեն չորս ամիս է, ինչ ընտանիքն ապրում է ջեռուցվող ու հարմարավետ տանը:
«Մենք աշխատող մարդիկ ենք, ինչպես ասում են՝ քարից հաց քամող, սակայն, ինչքան էլ փորձում էինք տնտեսել ու ծախսել տան շինարարության վրա, ոչ մի կերպ չէր ստացվում: Ձեր օգնությունը եթե չլիներ՝ չգիտեմ, թե քանի տարի երեխաներս բետոնի վրա պիտի մնային, առանց տարրական պայմանների, խոնավ ու ցուրտ պատերի մեջ: Ձեր աջակցությունը մեզ համար շատ կարևոր էր: Շնորհակա՛լ ենք», -ասել է ընտանիքի հայրը՝ Վահրամը:
Ընտանիքներին աջակցելու՝ գործընկերների հետևողականությունը հաստատակամ է: Կողմերը կարևոր են համարում ծրագրի ոչ միայն տեսանելի, այլև ընտանիքների վրա՝ դրա հոգեբանական ազդեցության արդյունքը:

Viva-MTS's housing program, which is one of the company's key long-term CSR projects, has been implemented in all provinces of Armenia for more than ten years and in partnership with the Fuller Center for Housing Armenia. The number of beneficiary families has been increased to about four hundred. For this, Viva-MTS has made an investment of around AMD 1 billion.
The heads of partner organizations paid a regular visit to Aragatsotn region. Throughout the implementation of the program, 69 families received support in this region alone. The Movsisyan family living in the village of Zarinja is one of the beneficiaries; the heads of Viva-MTS and the Fuller Center for Housing Armenia have been hosted in the newly built house of Movsisyan family.
“As a rule, the outcomes of programs are judged by figures and facts. And that makes the visible part of a project report. But there is also an outcome that cannot be measured in any way: and that is the happiness that people who have overcome years of hardship feel. We value both on equal shares. And that maybe the reason we managed to keep the program going even in time of pandemic and war. Where there is purpose there is also a way to reach it. This program is a way to be useful for our country and our compatriots,” Viva-MTS General Manager Ralph Yirikian said.
“The need for decent housing varies from region to region. We try to support all those families who are also willing to partake in the project, no matter they live in a metal container or a half-built house. As a result, everyone has a simple, decent home to live a life free from everyday household problems,” said Ashot Yeghiazaryan, the Fuller Center for Housing Armenia President.
Vahram's family obtained the house 10 years ago with the aim to move to live separately; however, their hope to complete the construction of the house has been decreasing year by year. Instead, the difficulties have increased. Three years ago, Vahram, together with his wife and two children, moved to live in the house with concrete floors, walls and a leaking roof. And only with the support of partner organizations the family was able to complete tհe construction. It's already 4 months the family lives in a heated cozy home.
“We are hard-working people; as Armenians like to say we squeeze bread from stone; nevertheless, no matter how much we have been trying to save and spend on the house construction, it did not work out. If it were not for your support, my children would have lived on this concrete floor without basic conditions, inside the cold and damp walls for many years. Your support was of vital importance for us,” said Vahram.
The commitment of the partners to assist the families is persistent; the partners give importance not only to the visible side of the project but also to its psychological impact on families.