Վիվա-ՄՏՍ-ը և «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնը» հնարավորինս աջակցում են պատերազմի հետևանքով անօթևան դարձած, Արցախից ժամանած և տարբեր մարզերում վարձակալությամբ բնակվող ընտանիքներին: 2021 թվականին, բնակարանաշինության ծրագրով տուն է կառուցվել տեղահանված 15 ընտանիքի համար: Շահառուների մյուս մասը սոցիալապես անապահով խմբից է:
Խաչատրյանների ընտանիքը Արցախից Վայոց Ձորի մարզի Ագարակաձոր գյուղ է տեղափոխվել 44-օրյա պատերազմից հետո: Ընտանիքի հայրը՝ Գևորգը, շտապ օգնության վարորդ է եղել. հիշում է, թե ինչպես էր հրետակոծության տակ վիրավորներ տեղափոխում՝ մտածելով կռվի դաշտում գտնվող կրտսեր որդու՝ Գուրգենի մասին: Պատերազմի ավարտից հետո, թիկունքում թողնելով տարիների ստեղծած տուն-տեղը, այգին ու փոքրիկ ֆերման, Խաչատրյանները տեղափոխվել են Վայոց ձոր, գնել կաթացող տանիքով, հին ու խարխլված կիսակառույց մի շինություն:
Վիվա-ՄՏՍ-ի և «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» աջակցությամբ՝ ապրելու համար անհարմար շինությունը դարձել է բոլոր կոմունալ հարմարություններով ապահովված բնակելի տուն: Գործընկեր կազմակերպությունների ղեկավարներն այցելել են Խաչատրյաններին՝ նրանց հետ կիսելու բնակարանամուտի ուրախությունը:
«1999 թվականից ընտանիքս Նոր Հաջնից Քաշաթաղի շրջանի Քարեգահ գյուղ էր տեղափոխվել նոր կյանքի հույսով: Բոլորս աշխատում էինք, զուգահեռ հասցնում էինք նաև գյուղատնտեսությամբ, անասնապահությամբ զբաղվել: Պատերազմի պատճառով կորցրեցինք ամեն ինչ… Ծանր էր շատ, բայց ինչ կարող էինք՝ արեցինք: Հուսահատվելու իրավունք չունենք: Արդեն այստեղ՝ Ագարակաձորում, փոքր տղայիս ենք նշանել. նոր կյանքի էջ ենք սկսում», -ասել է ընտանիքի հայրը՝ Գևորգը:
Ընտանիքի ավագ որդին հիմա ոստիկանությունում է աշխատում, կրտսերը պատրաստվում է զինվորական դառնալ: Գևորգն ու կինն արդեն թոշակառուներ են, սակայն՝ դեռ ավյունով լի: Պատրաստ են ամեն ինչում օգնել, թև ու թիկունք լինել զավակներին:
«Տարիներ առաջ, մեր համագործակցության կարևորությունը ներկայացնելիս, ընդգծում էի, որ սա երկարաժամկետ ազդեցության ծրագիր է. այն ավարտվում է, սակայն դրական ազդեցությունը մնում է երկար տարիներ: Ամենատարբեր ընտանիքների հետ երկար տարիներ շփվելուց հետո, այժմ առավել ճիշտ բնորոշող արտահայտություն եմ ուզում անել. սա ապրեցնող ծրագիր է: Այն հուսադրող, մարդկանց մեջ հավատ արթնացնող կարևորագույն միջոց է: Երբ հեռավոր որևէ գյուղում իր հոգսերի հետ մենակ մնացած մարդն զգում է, որ հենարան ունի, հավատում է իր ուժերին, ջանքեր է գործադրում և արժանապատվորեն հաղթահարում է եղած խնդիրները: Սա կարևոր ցուցիչ է մեզ համար»,- ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«2021 թվականի բնակարանաշինության ծրագրում Արցախից տեղափոխված ընտանիքները առաջնահերթության ցանկում էին: Վստահ եմ, որ այս ընտանիքը նորից կվերագտնի իր անդորրը, և տեղահանության դառը հիշողությունները կանցնեն պատմության գիրկը»,- ասել է «Ֆուլերն տնաշինական կենտրոնի» նախագահ Աշոտ Եղիազարյանը:
Հայաստանի տասը մարզում իրականացվող բնակարանաշինության ծրագրի շրջանակում, Վիվա-ՄՏՍ-ը կատարել է ավելի քան 230 մլն դրամի ներդրում, ինչի արդյունքում 2021 թվականին աջակցություն է ստացել 87 ընտանիք:

Viva-MTS and the Fuller Center for Housing Armenia have been supporting families who lost their homes in the recent war with Azerbaijan and have moved from Artsakh (Nagorno-Karabakh) to resettle in different regions of Armenia. In 2021, owing to the housing project, houses were built for 15 displaced families, while beneficiaries also included families from the socially vulnerable group.
The Khachatryan family from Artsakh moved to Agarakadzor village of Vayots Dzor region after the 44-day war. The family father was an ambulance driver. He recalls transporting the injured under the bombardments at the same time thinking of his youngest son, Gurgen, who was on the frontline. After the war, the Khachatryans moved to Vayots Dzor leaving there whatever they have created during many years – their home, their garden, and the small farm. In Vayots Dzor, they purchased an old semi-dilapidated house with a leaking roof and moved to live in there.
Owing to the support of Viva-MTS and the Fuller Center for Housing Armenia, the building has turned into a decent home with all necessities. The heads of the partner organization visited the Khachatryans to share with them the joy of housewarming.
“In 1999, my family moved from Nor Hajn to Karegah village of Kashatagh community with the hope of a new life. We all have been working strenuously at the same time trying to be engaged in agriculture and cattle breeding. Due to war, we have lost everything… It was very hard; however, we have done our best. We do not have the right to despair. Here, in Agarakadzor, my youngest son has already gotten engaged. We are starting a new page in our life,'' said the father of the family, Gevorg.
The elder son of the family works for police, the youngest son is going to become a military serviceman. Gevorg and his wife are now retired; nevertheless, they are full of vigor, and are ready to help their children with whatever they can.
“Years ago, as I was sharing the importance of our partnership, I would put an emphasis on its long-term impact, saying that its positive outcomes were there to stay for many years after the program was over. After having contacted so many families over years I have now found a more accurate definition for it: this program makes people live. It is a fundamental instrument to inspire hope and faith in people’s hearts. When a person in a remote village facing the burden of own problems knows there is someone to rely on, that person believes in oneself, makes efforts and overcomes the problems while keeping one’s head up. That is a crucial indicator for us,” Viva-MTS General Manager Ralph Yirikian said.
“In the housing project of 2021, the families displaced from Artsakh were in the priority list. I am confident that this family will regain peace, and the memories of displacement will stay in the past,” said the “Fuller Center for Housing Armenia” President Ashot Yeghiazaryan.
Viva-MTS has invested over AMD 230 mln into the housing project implemented in 10 regions of Armenia, as a result of which 87 families benefitted in 2021.