Արցախի ՊՆ-ն հերքել է ադրբեջանցիների հերթական ապատեղեկատվությունը՝ նշելով, որ Ադրբեջանի տարածած հայտարարությունը ոչ մի կապ չունի իրականության հետ։
«Մարտի 9-ին Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հաղորդագրություն է տարածել, թե իբր Արցախի ՊԲ ստորաբաժանումները հրաձգային զինատեսակներից կրակել են ադրբեջանական մարտական դիրքերի ուղղությամբ, ինչից հետո իրենք պատասխան կրակ են բացել. Այս հայտարարությունը ոչ մի կապ չունի իրականության հետ:
«Արցախի ՊԲ-ն ոչ միայն կրակ չի բացել ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ, այլև, ինչպես արդեն նշել ենք ավելի վաղ, մարտի 7-ին և 8-ին Ադրբեջանի ԶՈւ ստորաբաժանումները ականանետերից, համապատասխանաբար՝ 2 և 3 անգամ, կրակել են Խրամորթ գյուղի ուղղությամբ»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ մարտի 8֊ին` ժամը 23։00֊ի սահմաններում, Արցախի Հանրապետության Ասկերանի շրջանի Խրամորթ գյուղի հատվածում հակառակորդը հերթական անգամ խախտել է հրադադարը` 60 մմ տրամաչափի ականանետից 3 հատ ական արձակելով գյուղի ուղղությամբ։ Հայկական կողմից տուժածներ չկան։

Сообщение Минобороны Азербайджана об обстреле с армянской стороны в Карабахе не соответствует действительности. Об этом говорится в заявлении Армии обороны Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики).
«9 марта министерство обороны Азербайджана распространило сообщение о том, что подразделения Армии обороны Арцаха якобы обстреляли из огнестрельного оружия азербайджанские боевые позиции, после чего был открыт ответный огонь. Это заявление не имеет ничего общего с действительностью – Армия обороны не открывала огонь», – говорится в сообщении.
Отмечается, что 7 и 8 марта подразделения ВС Азербайджана произвели соответственно 2 и 3 выстрела из минометов в направлении села Храморт.
8 марта около 23:00 противник в очередной раз нарушил режим прекращения огня в направлении села Храморт Аскеранского района Республики Арцах, выпустив из миномета три снаряда калибра 60 мм.
С армянской стороны пострадавших нет. О нарушении режима прекращения огня сообщено командованию миротворческого контингента РФ.