Արցախի անվտանգության խորհուրդը, անդրադառնալով վերջին օրերին իրավիճակի սրմանը և ադրբեջանական տեղեկատվությանը, հայտարարել է, որ Արցախում տեղակայված ՌԴ խաղաղապահ զորակազմը շարունակում է իրականացնել իր առաքելությունը՝ համաձայն 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների:
«Ադրբեջանական տեղեկատվական հարթակներում տարածվող տեղեկությունները, որոնց համաձայն՝ Արցախից ՌԴ խաղաղապահ զորակազմն իր ուժերի մի մասը դուրս է բերում Ուկրաինա տեղափոխելու նպատակով, չի համապատասխանում իրականությանը»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
ԱԽ հայտարարության մեջ ասվում է նաև, որ վերջին օրերին արցախա-ադրբեջանական շփման գծում հակառակորդի ակտիվ ագրեսիվ պահվածքը դրսևորվել է ԱՀ Պաշտպանության բանակի՝ տարբեր բնակավայրերին կից տեղակայված դիրքերի հրաձգային զինատեսակներով գնդակոծություններով։
«Այդօրինակ զինված սադրանքներին արդեն ավելացել է նաև ականանետերի կիրառումը։ Շեշտում ենք, որ հրադադարի խախտման թշնամական գործողությունների թիրախ է ընտրված խաղաղ բնակչությունը՝ նպատակ ունենալով առաջացնել խուճապ։
Սադրանքների հետագա զարգացումները կասեցնելու նպատակով Անվտանգության խորհրդի գրասենյակը համագործակցում է Արցախում տեղակայված ռուսական խաղաղապահ զորակազմի հետ։ Ձեռնարկվում են անհետաձգելի միջոցներ՝ հակառակորդին ստիպելու հավատարիմ մնալ կրակի դադարեցման պայմանավորվածություններին»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
ԱԽ-ն հորդորում է բնակչությանը՝ զերծ մնալ խուճապային տրամադրություններից։
Նշվում է, որ իրավիճակը լիարժեք վերահսկվում է Արցախի Հանրապետության իշխանությունների և ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի կողմից։

Сведения, распространяемые на азербайджанских информационных площадках, относительно того, что миротворческий контингент РФ выводит из Карабаха часть своих сил на Украину, не соответствуют действительности. Об этом сообщает пресс-служба Совбеза Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики).
Отмечается, что дислоцированный в Арцахе миротворческий контингент РФ продолжает осуществлять свою миссию, согласно положениям трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года.
«Активно агрессивное поведение ВС Азербайджана на арцахо-азербайджанской линии соприкосновения в последние дни проявлялось обстрелами позиций Армии обороны Арцаха, расположенных вблизи различных населенных пунктов.
К подобным вооруженным провокациям уже добавлено и применение минометов. Мы подчеркиваем, что мишенью враждебных действий является мирное население, что делается с целью вызвать панику», – говорится в сообщении.
Отмечается, что для предотвращения дальнейших развитий провокаций Аппарат Совета безопасности сотрудничает с дислоцированным в Арцахе российским миротворческим контингентом. Предпринимаются неотложные меры, чтобы заставить противника соблюдать договоренности о прекращении огня.