ԱՀ ԱԳ նախարար Դավիթ Բաբայանը մարտի 10-ին տեղի ունեցած ԱՀ ԱԺ արտահերթ նիստի ընթացքում, անդրադառնալով ԵԽ-ում «Լեռնային Ղարաբաղում պատմամշակութային ժառանգության ոչնչացման» մասին բանաձևի ընդունմանը, դա համարել է կարևոր բարոյական և քաղաքական քայլ։
«Մենք բավականին երկար ժամանակ աշխատում ենք այս ուղղությամբ։ Մեծ աշխատանք են տարել նաև այլ կառույցներ՝ Արցախից և Հայաստանից։ Գործընթացը եղել է հագեցած։ Վերջին պահին ադրբեջանցիները որոշ քայլեր են ձեռնարկել, բայց, բարեբախտաբար, ստացվել է։ Սա կարևոր բարոյական և քաղաքական, թեև փոքր, բայց մեզ համար կարևոր առաջընթաց է»,- ասել է Բաբայանը, հայտնում է Panorama.am-ը։
Մարտի 10-ին ԵԽ-ն 635 «կողմ», 2 «դեմ» և 42 «ձեռնպահ» ձայներով ընդունվել է «Լեռնային Ղարաբաղում պատմամշակութային ժառանգության ոչնչացման» մասին բանաձևը։ Բանաձևը խստորեն դատապարտում է Ադրբեջանի շարունակական քաղաքականությունը՝ ջնջելու և ժխտելու հայկական մշակութային ժառանգությունը Լեռնային Ղարաբաղում և դրա շուրջը՝ խախտելով միջազգային իրավունքը և Արդարադատության միջազգային դատարանի վերջին որոշումը:

Глава МИД Республики Арца (Нагорно-Карабахской Республики) Давид Бабаян оценил важность принятой Европарламентом резолюции, осуждающей уничтожение культурного наследия Нагорного Карабаха.
По словам Бабаяна, это важный политический и моральный шаг, пишет Panorama.am.
«Мы давно работаем в этом направлении. Другие структуры, из Арцаха и Армении, проделали большую работу. Процесс был полным. В последний момент азербайджанцы предприняли некоторые шаги, но, к счастью, у нас получилось. Это важный моральным, политическим, хоть и маленький, но для нас важный прогресс», – сказал Бабаян.
10 марта Европарламент принял резолюцию «Об уничтожении культурного наследия Нагорного Карабаха». Резолюция была принята 635 голосами за, 2 против и 42 воздержавшихся. Резолюция решительно осуждает проводимую Азербайджаном политику уничтожения и отрицания армянского культурного наследия в Нагорном Карабахе, нарушения международного права и недавнего решения Международного суда.
В резолюции подчеркивается, что ликвидация следов армянского культурного наследия в Нагорном Карабахе осуществляется не только путем его повреждения или уничтожения, но и посредством фальсификации истории путем представления армянского наследия в качестве так называемого албанского наследия.