ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը, ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադառնալով Ադրբեջանի առաջ քաշած 5 կետանոց առաջարկին, գրել է, որ դրա վերաբերյալ ՀՀ իշխանության լռությունը հարցեր է առաջացնում և հավելել, որ այն պետք է անհապաղ հրապարակվի։
Ըստ Աբրահամյանի՝ ամենայն հավանականությամբ, կուլիսների հետևում, Ադրբեջանի ու Հայաստանի միջև կա կամ եղել է գործընթաց, որի ընթացքն իր ազդեցությունն է թողել այս օրերին Արցախում իրավիճակի կտրուկ լարման վրա։
«Ադրբեջանի ԱԳ նախարարը հայտարարել է, որ Հայաստանին հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված 5 կետանոց առաջարկ է ուղղվել։ Դրանցից մեկը վերաբերվում է սահմանների դելիմիտացիա/դեմարկացիայի գործընթացին, իսկ մյուս կետերի վերաբերյալ ադրբեջանցի դիվանագետը մանրամասներ չի հաղորդել։
Հայաստանի իշխանությունն այս առաջարկի վերաբերյալ որևէ տեղեկություն չի փոխանցել, չի պարզաբանել, հայ հասարակությանն իր մոտեցումների մասին ոչինչ չի հայտնել։
Եթե Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի հայտարարությունը՝ ՀՀ-ին փոխանցվող առաջարկի վերաբերյալ, համապատասխանում է իրականությանը, ապա դրա վերաբերյալ ՀՀ իշխանության լռության պահպանումը մեծ թվով հարցեր է առաջացնում։
Ամենայն հավանականությամբ, կուլիսների հետևում, Ադրբեջանի ու Հայաստանի միջև կա կամ եղել է գործընթաց, որի ընթացքն իր ազդեցությունն է թողել այս օրերին Արցախում նկատվող իրադարձությունների, մասնավորապես, կտրուկ լարման վրա։
Այս առաջարկների անհապաղ հրապարակումը կարևոր է հենց այն պատճառով, որ շատ բան կբացահայտի ՀՀ և Արցախի շուրջ ստեղծված իրադրության և ադրբեջանական հավակնությունների մասին»,-ասվում է գրառման մեջ։

Opposition lawmaker Tigran Abrahamyan has demanded that the Armenian authorities publish the proposal sent by Azerbaijan, which is said to contain five points for normalizing relations between the two countries.
Abrahamyan's remarks came after Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov said Friday, March 11 that they have sent a one-page proposal to Yerevan, which he said does not contain anything "out of the ordinary."
A member of the "I Have Honor" bloc, Abrahamyan believes that the Armenian side's silence raises questions and that the document must be made public immediately.
According to the MP, a process has happened or is underway between Azerbaijan and Armenia behind the scenes, which has led to the sharp increase in tension in Nagorno-Karabakh (Artsakh) in the past days.
One of the points in the proposal refers to the demarcation of the borders between the two countries, but Abrahamyan argues that nothing is known about the remaining points.
"The immediate publication of these proposals is important precisely because it will reveal a lot about the situation in Armenia, the situation around Artsakh, and Azerbaijan's ambitions," he maintained on Saturday.