Արցախում ձյուն է տեղում, իսկ ջերմաստիճանը 0 է, և արդեն հինգերորդ օրն է, ինչ մոտ 100,000 բնակիչ (ընդհանուր բնակչության 80%-ը և գազաֆիկացված բնակչության 100%-ը) ամբողջովին զրկված է գազամատակարարումից, այդ թվում՝ ջեռուցումից ու տաք ջրից: Այդ մասին ԱՀ պետական նախարար Արտակ Բեգլարյանը գրել է Տելեգրամի իր ալիքում։
«Եվ բոլոր այդ զրկանքների պատճառն ադրբեջանական կողմի սանձարձակ պահվածքն է, որը թույլ չի տալիս ռուս խաղաղապահներին և մեր մասնագետներին մոտենալ Հայաստանից եկող միակ խողովակաշարին ու վերանորոգել այն:
Իսկ խողովակաշարը պայթել է ադրբեջանական կողմի վերահսկողության ներքո»,-գրել է նա:
Բեգլարյանը նշել է նաև, որ դրան զուգահեռ, շարունակվում են կրակոցները մեծ ու փոքր տրամաչափի զենքերից քաղաքացիական բնակավայրերի ուղղությամբ, ինչպես նաև խոչընդոտները գյուղատնտեսական աշխատանքների կատարման համար։
«Հետևությունը մեկն է. Ադրբեջանը ցանկանում է շարունակել իր հանցագործությունը մարդկության դեմ և հայաթափել Արցախը, բայց մենք ամուր կանգնած ենք մեր հինավուրց հայրենիքում և ոչ մի զրկանք չի սասանելու մեր կամքը»:

The civilian population of Nagorno-Karabakh (Artsakh) is under permanent threats of Azerbaijan, Karabakh State Minister Artak Beglaryan said Saturday, March 12.
"On March 11, throughout the day, the Azerbaijani Armed Forces regularly violated the ceasefire, firing in the direction of the villages of Khramort, Parukh and Khanapat of Askeran region," Beglaryan.
The State Minister also said it is snowing in Artsakh, with people freezing amid a disruption in gas supply from Armenia, as Azerbaijan is hindering the repair works.
"For 5 days over 100,000 people (80% of the whole population) are fully deprived of gas heating and hot water," Beglaryan said.
"Azerbaijan doesn’t allow to repair the only gas pipeline coming from Armenia which exploded under their control."