Արցախում ձյուն է տեղում, իսկ ջերմաստիճանը 0 է, և արդեն հինգերորդ օրն է, ինչ մոտ 100,000 բնակիչ (ընդհանուր բնակչության 80%-ը և գազաֆիկացված բնակչության 100%-ը) ամբողջովին զրկված է գազամատակարարումից, այդ թվում՝ ջեռուցումից ու տաք ջրից: Այդ մասին ԱՀ պետական նախարար Արտակ Բեգլարյանը գրել է Տելեգրամի իր ալիքում։
«Եվ բոլոր այդ զրկանքների պատճառն ադրբեջանական կողմի սանձարձակ պահվածքն է, որը թույլ չի տալիս ռուս խաղաղապահներին և մեր մասնագետներին մոտենալ Հայաստանից եկող միակ խողովակաշարին ու վերանորոգել այն:
Իսկ խողովակաշարը պայթել է ադրբեջանական կողմի վերահսկողության ներքո»,-գրել է նա:
Բեգլարյանը նշել է նաև, որ դրան զուգահեռ, շարունակվում են կրակոցները մեծ ու փոքր տրամաչափի զենքերից քաղաքացիական բնակավայրերի ուղղությամբ, ինչպես նաև խոչընդոտները գյուղատնտեսական աշխատանքների կատարման համար։
«Հետևությունը մեկն է. Ադրբեջանը ցանկանում է շարունակել իր հանցագործությունը մարդկության դեմ և հայաթափել Արցախը, բայց մենք ամուր կանգնած ենք մեր հինավուրց հայրենիքում և ոչ մի զրկանք չի սասանելու մեր կամքը»:

Государственный министр Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) Артак Бегларян заявил, что в Арцахе уже пятый день нет газоснабжения, и Азербайджан желает продолжить свое преступление против человечества и изгнать армян из Арцаха.
«В Арцахе идет снег, а температура воздуха равна 0 и – ° C. Уже пятый день около 100,000 жителей (80% от общего населения и 100% газифицированного населения) полностью лишены газоснабжения, включая отопление и горячую воду. И причиной этих лишений является необузданное поведение азербайджанской стороны, которое не позволяет российским миротворцам и нашим специалистам подойти к единственному трубопроводу из Армении и отремонтировать его», – написал в своем Telegram-канале Бегларян, отметив, что трубопровод взорвался под контролем азербайджанской стороны.
Он добавил, что параллельно с этим продолжаются выстрелы в направлении гражданских населенных пунктов из оружия крупного и малого калибра, препятствуя выполнению сельскохозяйственных работ.
«Вывод один: Азербайджан желает продолжить свое преступление против человечества и изгнать армян из Арцаха, а мы твердо стоим на нашей древней родине и ни одно лишение не поколебит нашу волю», – отметил Бегларян.