Արցախի Անվտանգության խորհուրդը, անդրադառնալով Արցախում տիրող իրավիճակին, հայտարարել է, որ շփման գծի ամբողջ երկայնքով ադրբեջանական ուժերի կուտակումների մասին տեղեկությունները չեն համապատասխանում իրականությանը:
«Տեղեկատվական դաշտում հակառակորդը շարունակում է կեղծ լուրերի տարածումը՝ նպատակ ունենալով խուճապ առաջացնել մեր ազգաբնակչության շրջանում:
Տեղեկացնում ենք, որ Արցախի Հանրապետության Պաշտպանության բանակն իրականացնում է իր առջև դրված խնդիրները՝ համաձայն նախօրոք հաստատված պլանների։ Պաշտպանության բանակն ուշադիր կերպով հետևում է ադրբեջանական կողմի բոլոր շարժերին, և շփման գծի ողջ երկայնքով կուտակումների մասին տեղեկությունները չեն համապատասխանում իրականությանը»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Անվտանգության խորհուրդը կրկին հորդորել է զերծ մնալ ապատեղեկատվություն տարածելուց և հետևել միայն պաշտոնական լրատվությանը։
Մարտի 13-ին` օրվա ընթացքում, և մարտի լույս 14-ի գիշերը Արցախում օպերատիվ֊մարտավարական իրավիճակը եղել է հարաբերականորեն կայուն։ Այդ մասին ասվելի վաղ տեղեկացրել էր ԱՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը։

The Security Council of Nagorno-Karabakh (Artsakh) has denied reports about alleged accumulations of Azerbaijani forces along the line of contact.
"The enemy continues to spread false news in the information field, aiming to cause panic among our population," the Security Council said on Monday, March 14.
"The Defense Army of the Artsakh Republic implements its tasks in accordance with previously approved plans. The Defense Army is closely following all the movements of the Azerbaijani side, the information about the accumulations along the entire line of contact does not correspond to reality."
The Defense Army said earlier in the day that the situation along the contact line between Nagorno-Karabakh and Azerbaijan was relatively stable overnight, and that no significant violations of the ceasefire by Azerbaijan were registered in the reporting period.