Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն մարտի 14-ին տեղի ունեցած հեռախոսազրույցում քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ լարվածության աճը և տարածաշրջանում կայունության ու խաղաղության ապահովման առումով կարևորել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի համապարփակ կարգավորումը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող գործընթացների, այդ թվում՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանագծման և սահմանազատման հնարավորությունների, ինչպես նաև հայ-թուրքական երկխոսության շուրջ:
Վարչապետ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել կանադական կողմին՝ Հայաստանում ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացման ու այդ ուղղությամբ իրականացվող բարեփոխումներին աջակցելու պատրաստակամության համար։
Վարչապետը կարևորել է Եվրոպական միությունում և Եվրոպայում Կանադայի հատուկ բանագնաց Ստեֆան Դիոնի վերջերս կատարած այցը Հայաստան և հույս հայտնել, որ տեղի ունեցած հանդիպումներն ու քննարկումները կնպաստեն երկու երկրների կառավարությունների միջև տարբեր ոլորտներում փոխգործակցության ամրապնդմանը: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ ՀՀ կառավարությունն առաջիկայում ևս հաստատակամորեն շարժվելու է ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացման օրակարգն առաջ մղելու ուղղությամբ:
Ջասթին Թրյուդոն հայտնել է Կանադայի կառավարության պատրաստակամությունը՝ հետագայում ևս նպաստելու Հայաստանում ժողովրդավարության ամրապնդմանն ու տարբեր ոլորտներում երկկողմ կապերի խորացմանը:

15 Март 2022 - 10:13 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян провел телефонный разговор с канадским коллегой Джастином Трюдо. Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
Премьер-министры Армении и Канады обсудили эскалацию напряженности вокруг Нагорного Карабаха и в целях обеспечения стабильности и мира в регионе подчеркнули важность всеобъемлющего урегулирования нагорно-карабахского конфликта в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
Собеседники обменялись мнениями о происходящих на Южном Кавказе процессах, в том числе о возможностях демаркации и делимитации границы между Арменией и Азербайджаном, а также об армяно-турецком диалоге. Была затронута ситуация в Украине.
Пашинян поблагодарил канадскую сторону за готовность поддержать развитие демократических институтов в нашей стране и осуществляемые в этом направлении реформы. Премьер РА подчеркнул важность недавнего визита специального посланника Канады в ЕС и Европе Стефана Диона в Армению и выразил надежду, что состоявшиеся в рамках этого визита встречи и обсуждения будут способствовать укреплению сотрудничества между правительствами двух стран в различных областях. Премьер-министр подчеркнул, что правительство Армении и впредь будет неуклонно продвигать повестку развития демократических институтов.
Трюдо выразил готовность правительства Канады продолжать способствовать укреплению демократии в Армении и углублению двусторонних связей в различных сферах.