ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը, անդրադառնալով Ադրբեջանի հրապարակած խաղաղության պայմանագրի 5 սկզբունքին, հաստատել է, որ հենց այդ փաստաթուղթն է փոխանցվել հայկական կողմին, տեղեկացնում է Արմենպրեսը։
«Ի դեպ, ուշագրավ է, որ փետրվարի 21-ով թվագրված նամակը հայկական կողմին փոխանցվել է միայն մարտի 10-ին»,-ասել է նա։
Պատասխանելով այդ առաջարկների վերաբերյալ հայկական կողմի դիրքորոշմասն մասին հարցին՝ Միրզոյանն ասել է` կարևոր է ընդգծել, որ խաղաղության պայմանագրի շուրջ յուրաքանչյուր բանակցություն պիտի ընթանա առանց նախապայմանների։
«Ինչ վերաբերում է բուն առաջարկներին, ապա երկու երկրները, ըստ էության, դեռևս 1991 թվականի դեկտեմբերի 8-ին համատեղ ստորագրելով «Անկախ պետությունների համագործակցության ստեղծման մասին» համաձայնագիրը, արդեն իսկ ճանաչել են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը և ընդունել են, որ չունեն միմյանց նկատմամբ տարածքային պահանջներ։
Հարկ է նկատել նաև, որ առաջարկում նշված կետերն ամբողջությամբ չեն արտացոլում առկա խնդիրների ամբողջ օրակարգը։ Հայկական կողմի համար սկզբունքային և հիմնարար է, որ հստակ երաշխավորվեն արցախահայության իրավունքները և ազատությունները, վերջնականապես հստակեցվի Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը։ Մեզ համար ԼՂ հիմնախնդիրը տարածքային հարց չէ, այլ իրավունքների»,-ասել է Միրզոյանը:
Նա հավելել է, որ հայկական կողմը պատասխանել է ադրբեջանական առաջարկին՝ համահունչ նշված դիրքորոշմանը։
Այնուհետև Միրզոյանը պատասխանել է Ադրբեջանի կողմից հնչեցված սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացի, ինչպես նաև տարածաշրջանում տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման գործընթացների ընթացքի մասին հարցին։
«Մենք համարում ենք, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, 2021 թվականի հունվարի 11-ի և 2021 թվականի նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարություններով ամրագրված պայմանավորվածությունները պետք է լիարժեք կյանքի կոչվեն, և շարունակում ենք հետևողական լինել այս ուղղությամբ։ Ինչպես գիտեք, նույնիսկ հանդես ենք եկել այդ պայմանավորվածությունները կյանքի կոչելու համալիր առաջարկներով, ինչպես, օրինակ, զորքերի հայելային հետքաշմամբ և միջազգային մոնիտորինգի մեխանիզմի ներդրմամբ սահմանազատման գործընթացի մեկնարկի առաջարկը, որոնք, սակայն, ադրբեջանական կողմը մերժել է»,-ասել է ՀՀ ԱԳ նախարարը։
Անդրադառնալով այն հարցին, թե ի՞նչ ձևաչափում է տեսնում խաղաղության պայմանագրի շուրջ հնարավոր բանակցությունները՝ Միրզոյանն ասել է, որ ավելի վաղ արդեն իսկ ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտարարել էր, որ դիմել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությանը՝ կազմակերպելու խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցություններ՝ հիմք ընդունելով ՄԱԿ կանոնադրությունը, Քաղաքական և քաղաքացիական իրավունքների միջազգային դաշնագիրը և Հելսինկյան եզրափակիչ ակտը։
Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Լեյլա Աբդուլլաևան հայտարարել է, որ Բաքուն պատրաստ է Երևանի հետ առարկայական, ինտենսիվ բանակցությունների, եթե Հայաստանն ընդունի Ադրբեջանի 5 կետից բաղկացած առաջարկները։ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն բացահայտել է դրանց բովանդակությունը։

Foreign Minister Ararat Mirzoyan has said that it is vital for the Armenian side that the rights and freedoms of the Armenians of Artsakh (Nagorno-Karabakh) is clearly guaranteed, and the status of Nagorno-Karabakh is finally clarified.
Mirzoyan made the remarks in an interview with Armenpress and confirmed that Armenia has indeed received a one-page proposal on the normalization of relations from Azerbaijan. The Foreign Minister noted that the letter dated February 21 was delivered to the Armenian side only on March 10.
The Armenian foreign policy chief stressed that negotiations on a peace treaty must be held without preconditions. He said that the two countries, having signed the "Agreement on the Establishment of Cooperation of Independent States" on December 8, 1991, have in fact already recognized each other's territorial integrity and accepted that they have no territorial claims towards each other.
"It should be noted that the provisions mentioned in the proposal do not fully reflect the whole agenda of problems we have. It is vital for the Armenian side that the rights and freedoms of the Armenians of Artsakh are clearly guaranteed, and the status of Nagorno-Karabakh is finally clarified. For us, the Nagorno-Karabakh conflict is not a territorial issue, but a matter of rights," Mirzoyan noted.
"We believe that the agreements reached within the Trilateral Statements of November 9, 2020, January 11, 2021, and November 26, 2021, should be fully implemented, and we are consistent in this regard. As you know, we have even made comprehensive proposals for the implementation of these agreements, such as the proposal to launch a delimitation process through the mirrored withdrawal of troops and the introduction of an international monitoring mechanism, which, however, was rejected by the Azerbaijani side."
The Foreign Ministry of Armenia stated that it had applied to the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship to organise negotiations on a peace treaty on the basis of the UN Charter, the International Covenant on Civil and Political Rights, and the Helsinki Final Act.