Մարտի 16-ին Փարիզում աշխատանքային այցով գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրեն Օդրի Ազուլեի հետ հանդիպմանն անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղի դեմ ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական պատմամշակութային և կրոնական ժառանգության միտումնավոր ոչնչացմանը և ինքնության խեղաթյուրմանը:
Այդ համատեքստում նախարար Միրզոյանը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գլխավոր տնօրենի ուշադրությունն է հրավիրել այդ նպատակով Ադրբեջանում պետական աշխատանքային խմբի ստեղծման փաստին: Ընդգծվել է նաև, որ այս գործողությունները բացահայտորեն դեմ են գնում հայկական պատմամշակութային ու կրոնական ժառանգության պահպանության վերաբերյալ 2021 թ. դեկտեմբերի 7-ին ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի հրատապ միջոցներ կիրառելու վերաբերյալ կայացված որոշմանը։
ՀՀ ԱԳ նախարարը շեշտել է ստեղծված իրավիճակում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի անհապաղ միջամտության և հակամարտության գոտում անխոչընդոտ ներգրավվածության հրատապությունը՝ համամարդկային մշակութային ժառանգության մաս կազմող Արցախի պատմամշակութային կոթողների պահպանման և վանդալիզմի դեպքերը կանխելու նպատակով։ Ընդգծվել է «Զինված հակամարտության դեպքում մշակութային արժեքների պաշտպանության մասին» 1954թ. Հաագայի կոնվենցիային և դրան կից երկու արձանագրություններին համահունչ` ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր քարտուղար Օդրի Ազուլեի կողմից առաջարկված` Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտի փաստահավաք առաքելության առաջնահերթ իրականացումը:
Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը կարևորում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հետ համագործակցության ընդլայնումը կրթության, գիտության և հաղորդակցության ոլորտներում: Նա նշել է նաև, որ Հայաստանը` որպես ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գործադիր խորհրդի անդամ, շարունակում է հավատարիմ մնալ համաշխարհային խաղաղության առաջմղմանը, զարգացմանը և արդյունավետ բազմակողմանիությանը, որոնք Կազմակերպության հիմնասյուներն են:
Ավելի վաղ ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտարարե,լ էր, որ 44-օրյա պատերազմի ավարտից հետո ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր քարտուղար Օդրի Ազուլեի կողմից առաջարկված` Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտի փաստահավաք առաքելության իրականացումը Հայաստանը համարում է առաջնահերթ և հրատապ, սակայն դա մինչ օրս չի իրականացվել։

Находящийся с рабочим визитом в Париже министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 16 марта встретился с генеральным директором ЮНЕСКО Одре Азуле. Об этом сообщает пресс-служба МИД РА.
В ходе встречи говорилось о преднамеренном уничтожении и искажении идентичности армянского историко-культурного и религиозного наследия на территориях, перешедших под контроль Азербайджана в результате азербайджанской агрессии против Нагорного Карабаха. В этом контексте министр Мирзоян обратил внимание Генерального директора ЮНЕСКО на создание с этой целью государственной рабочей группы в Азербайджане.
Также было подчеркнуто, что эти действия открыто противоречат решению Международного суда ООН от 7 декабря 2021 года о применении чрезвычайных мер, касающихся охраны историко-культурного и религиозного наследия Армении.
Глава МИД РА подчеркнул актуальность срочного вмешательства ЮНЕСКО в сложившуюся ситуацию, беспрепятственное участие в зоне конфликта с целью сохранения и предотвращения случаев вандализма в отношении памятников истории и культуры Арцаха, являющихся частью всемирного культурного наследия.
Особо подчеркивалось первоочередное осуществление Гаагской конвенции 1954 года «О защите культурных ценностей в случае вооруженного конфликта» и приоритетное выполнение миссии по установлению фактов в зоне нагорно-карабахского конфликта, предложенной Генеральным секретарем ЮНЕСКО Одре Азуле в соответствии с двумя протоколами к Гаагской конвенции.
Мирзоян подчеркнул, что Армения расширяет сотрудничество с ЮНЕСКО в сферах образования, науки и коммуникации. Он отметил, что Армения как член Исполнительного совета ЮНЕСКО по-прежнему привержена продвижению мира во всем мире, развитию и эффективной многосторонности, которые являются столпами организации.