Ֆրանսիական Le Figaro հանդեսի փոխտնօրեն Ժան-Կրիստոֆ Բյուիսոնը, մեկնաբանելով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարությունը 44-օրյա պատերազմի մասին, այն անվանել է «աներևակայելի եռակի սուտ»:
Մարտի 17-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, թե Ադրբեջանը «բոլոր կանոնների համաձայն է պատերազմել»։
«Ադրբեջանը չի պատերազմել խաղաղ բնակչության դեմ, տներ չի ռմբակոծել և վայրագություններ չի արել»,-ասել է նա։
«Ադրբեջանի նախագահի աներևակայելի եռակի սուտը՝ նրա զորքերը ռմբակոծել են դպրոցներ, եկեղեցիներ և հիվանդանոցներ, սիրիացի վարձկանների անդամագրել, խոշտանգել և գլխատել խաղաղ հայ բնակիչների և հայ զինվորների՝ Արցախում պատերազմի ժամանակ։ Բազմաթիվ վկայություններ կան»,-ասվում է գրառման մեջ։
44-պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանի զինուժը բազմիցս վայրագ, դաժան և ահաբեկչական մեթոդների է դիմել, որոնք փաստագրված են և ներկայացված միջազգային հանրությանը, այդ թվում ՄԻՊ զեկույցներում։ Հայկական կողմը Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարան է ուղարկել գլխատված զինծառայողների մասին տեղեկատվությունը։ Մասնավարպես, 2020թ․ հոկտեմբերի 16-ին ադրբեջանցիները գլխատել են հայ զինծառայողին, զանգել ու հայտնել նրա եղբորն ու նկարը տեղադրել համացանցում։ 2021-ի հոկտեմբերին հայտնի դարձավ, որ ադրբեջանցիները գլխատել են հայ գերուն նրա խոշտանգված մարմինն այդ ժամանակ է Երևան տեղափոխվել ինքնաթիռով։

Заместитель директора журнала Le Figaro Жан-Кристоф Бюиссон прокомментировал заявление президента Азербайджана Ильхама Алиева о том, что Азербайджан «не воевал против мирного населения, не бомбил дома и не зверствовал». Бюиссон в своем микроблоге в Twitter назвал данное заявление Алиева «тройной ложью».
«Невообразимая тройная ложь азербайджанского президента: его войска подвергали бомбардировкам школы, церкви и больницы, он вербовал сирийских наемников, которые пытали и обезглавливали мирных армянских жителей и солдат во время войны в Арцахе. Имеется множество свидетельств», – написал Бюиссон.
17 марта президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что Азербайджан «воевал по всем правилам». «Азербайджан не воевал против мирного населения, не бомбил дома, не совершал зверств», – сказал он.
Во время 44-й войны азербайджанские вооруженные силы неоднократно прибегали к жестоким, бесчеловечным террористическим методам, которые были задокументированы и представлены международному сообществу, в том числе в отчетах Защитника прав человека. Армянская сторона направила информацию об обезглавленных военнослужащих в Европейский суд по правам человека. В частности, 16 октября 2020 года азербайджанцы обезглавили армянского солдата, позвонили и сообщили об этом его брату и выложили снимок в Интернет. В октябре 2021 года стало известно, что азербайджанцы обезглавили пленного армянина, после чего его изувеченное тело самолетом доставили в Ереван.