Արցախում վնասված գազատար խողովակի վերանորոգման աշխատանքներն ավարտված են, հայտնում է տեղի տեղեկատվական շտաբը։
«Միաժամանակ տեղեկացնում ենք, որ, հաշվի առնելով գազատարի՝ 10 օր շարունակ չգործելու հանգամանքը, այժմ իրականացվում են տեխնիկական բնույթի մի շարք աշխատանքներ գազի պատշաճ և անխափան փոխադրումն ու մատուցումը բաշխիչ ցանցերին ապահովելու ուղղությամբ։
Նշված աշխատանքներն ավարտելուց հետո գազամատակարարումը կվերականգնվի»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Բոլոր բաժանորդներին հորդորում են պահպանել զգոնություն, որպեսզի գազամատակարարման վերականգնման պահին գազի արտահոսք ու արտակարգ պատահար տեղի չունենա:
Գազատարը վնասվել էր ադրբեջանական ուժերի վերահսկողության տակ գտնվող հատվածում մարտի լույս 8-ի գիշերը՝ ադրբեջանցիները խոչընդոտում էին աշխատանքներին, 8 օր շարունակ նրանց հետ բանակցություններ էին ընթանում ռուս խաղաղապահների մասնակցությամբ։ Մարտի 16-ին հայտարարվեց, որ ադրբեջանական կողմը սկսել է գազատարի նորոգումը և գազամատակարարումը շուտով կվերականգնվի, սակայն մարտի 18-ի առավոտվա դրությամբ այն գազամատակարարում դեռ չկար։

A gas pipeline in Nagorno-Karabakh that had been damaged for over 10 days has been repaired, according to the NKR InfoCenter.
The Karabakh authorities said, however, that some technical works still need to be carried out to ensure the "proper and uninterrupted supply of gas."
"We once again urge all customers to be vigilant so that there is no gas leakage or emergency when the gas supply is restored" the InfoCenter said in a statement.
100,000 residents in Karabakh have been deprived of gas for over 10 days now, and because the pipeline was damaged in territories currently under Baku's control, the Azerbaijani military would not allow the Armenian side to eliminate the problem. After lengthy negotiations, Azerbaijan began the repairs work.