Ուկրաինայում պատերազմի մեկնարկից ի վեր, տեղի հայկական կառույցների տվյալներով, 11 հայ է զոհվել։ Ըստ այդ երկրի հայերի միության՝ մարտի 18-ին Խարկովում մահացել է 26-ամյա Արտյոմ Այվազյանը, նա կամավոր էր, օգնում էր իր քաղաքի կարիքավորներին՝ սնունդ և դեղորայք հասցնելով, տեղեկացնում է «Ազատությունը»։
Հայերի շրջանում զոհերից 8-ը քաղաքացիական անձինք են։
«7-ը խաղաղ բնակիչ են` ազգությամբ հայ, 3-ը, այսպես ասած, զինվորականներ: Առաջին զոհը Խերսոն քաղաքում էր, որից արդեն 10-15 օր անցել է, ունենք Չոնգար քաղաքում, Մարիուպոլ քաղաքում», – հայտնել է Ուկրաինայի հայերի միության փոխնախագահ Դավիթ Մկրտչյանը:
Ուկրաինայում հայերի թիվը մինչև պատերազմը մոտ 350,000 էր, թե նրանցից քանիսն է վերջին 3 շաբաթվա ընթացքում կարողացել լքել պատերազմող երկիրը, հայտնի չէ։ Ուկրաինայի հայերի միության փոխնախագահն ասել է, որ փորձում են հասկանալ, թե քանիսն են մնացել։ Դիմել են Ուկրաինայի սահմանապահ ծառայությանը, բայց վերջինս գերծանրաբեռնված է և հնարավորություն չունի նման վիճակագրություն վարելու։ «Շատ դժվարանում են գոնե ազգանուններով անջատել ամբողջ ցուցակից, որ առանձին ցուցակ մեզ համար կազմեն»,-ասել է նա։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ պատերազմի մեկնարկից ի վեր Հայաստանի սահմանը հատել է Ուկրաինայի մոտ 4000 քաղաքացի՝ հիմնականում հայեր։ Այդ մասին ասել է Հայաստանում Ուկրաինայի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Դենիս Ավտոնոմովը։

11 Armenians have been killed in Ukraine since the beginning of Russia's invasion on February 24, according to local Armenian organizations.
According to the Union of Armenians of Ukraine, 26-year-old Artem Ayvazyan died in Kharkov on March 1. He was a volunteer, helping those in need in his city, delivering food and medicine to them.
Deputy Chairman of the Union David Mkrtchyan has said that among the dead Armenians eight civilians and three soldiers have been killed in Kherson, Chonhar and Mariupol.
Before the war, about 350,000 Armenians lived in Ukraine. However, it is still unknown how many of them have managed to leave the country in the past three weeks. Mkrtchyan said that they are now trying to understand how many Armenians are still in Ukraine, but the country's border service is overloaded with work
About 4,000 Ukrainian citizens have moved to Armenia since the beginning of the war, Denis Avtonomov, the Ukrainian Chargé d’Affaires in Armenia, was cited as saying on March 18. Avtonomov said that most of them are ethnic Armenians, many have relatives and family here and rarely turn to the Embassy for help. The diplomat added that a certain number of ethnic Ukrainians has also escaped to Armenia.