Ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից նոր դիրքավորման արդյունքում ուղիղ նշանառության ու դիտարկման տակ են հայտնվել Սյունիքի մարզի Ներքին Հանդ գերեզմանատունը, Հայրենական պատերազմի զոհերի հիշատակին նվիրված հուշակոթողը, եկեղեցին, ինչպես նաև գյուղի արոտավայրերի մեծ մասը՝ մոտ 50 հա, ինչպես նաև մի քանի գյուղացու վարելահողերը և այգիները: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է ՀՀ ՄԻՊ Քրիստինե Գրիգորյանը` ներկայացնելով փաստահավաք աշխատանքային խմբի այցի արդյունքները։
Արձանագրվել է, որ Նոր Հանդի գերեզմանատան, Հայրենական պատերազմի զոհերի հիշատակին նվիրված հուշակոթողի և Շինատեղ կոչվող գյուղատեղիի հարակից բլրի վրա 2022-ի մարտի սկզբին ադրբեջանական զինված ուժերի տեղակայումը, այդ թվում՝ մի քանի վրանների տեղադրումը և իրենց դիրքերից թիկունք կառուցվող նոր ճանապարհները, նոր են։ Բնակիչները նախկինում նշված տարածքում չեն նկատել ադրբեջանական զինծառայողների կամ որևէ դիրք՝ նշելով, որ դեռ երկու ամիս առաջ այդ տեղանքից փայտ են հավաքել։
Ավելին, ըստ բնակիչների՝ ադրբեջանական զինծառայողներին առաջինը նկատել է գյուղի հովիվը։
Նշվում է, որ Ներքին Հանդ բնակավայրի բնակիչների հիմնական զբաղմունքն է անասնապահությունը և հողագործությունը:
Նշվում է նաև, որ ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից նոր դիրքավորման արդյունքում անասնապահությամբ ու գյուղատնտեսությամբ զբաղվող բնակիչների համար լրջագույն դժվարություններ են առաջացել իրենց ապրուստը հոգալու համար։
«Թեպետ գյուղում չկար խուճապային տրամադրություններ, սակայն գյուղացիներն անորոշ վիճակում են եղել ստեղծված իրավիճակի հետ կապված:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի ներկայացուցիչների այցի արդյունքներն ու հետևությունները, ինչպես նաև նշված և այլ խնդիրների լուծման առաջարկություններն ուղարկվել են կառավարությանը»,-ասվում է գրառման մեջ։
Ավելի վաղ Սյունիքի Ներքին Հանդ գյուղի բնակիչը Sputnik Արմենիային հայտնել էր, որ Ադրբեջանի զինված ուժերը մոտ 1 կմ առաջ են եկել Սյունիքի Ներքին Հանդ գյուղի շրջանում։ Ըստ գյուղի բնակչի՝ ադրբեջանցի զինվորականները մտել են ՀՀ տարածք` գյուղի նախկին սահմանային դիրքի և գյուղի գերեզմանատան հատվածում` 800-1000 մետրով։ ՊՆ-ն հերքել էր այդ լուրը՝ հայտարարելով, որ Ադրբեջանական ԶՈւ ստորաբաժանումների առաջխաղացման մասին շրջանառվող լուրերն ապատեղեկատվություն են։

A memorial to the victims of the Great Patriotic War, a church, pastures with an area of 50 hectares and arable lands and gardens in the village of Nerkin Hand, Syunik province are now constantly being monitored by the Azerbaijani military, Armenian Human Rights Defender Kristinne Grigoryan said on Monday, March 21.
On March 15, the Defense Ministry "categorically" denied that the Azerbaijani military has advanced further into Armenian territory near Nerkin Hand, after a resident of the village said that the Azerbaijani troops entered into Armenian soil and advanced 500-1000 meters towards the village cemetery.
The Defense Ministry maintained back then that said territory has been under the control of Azerbaijan but it couldn't be used in winter because their positions had not been equipped. The authorities claimed that the Azerbaijanis are returning to their posts.
Grigoryan's fact-finding mission revealed, however, that the deployment of the Azerbaijani armed forces in early March 2022, including the installation of several tents and new roads being built behind their positions, is new. The residents have not previously noticed any Azerbaijani servicemen or positions in said area. They said they had collected wood from that place two months prior.
The Ombudsperson also said that as a result of the new positions of the Azerbaijani Armed Forces, villagers engaged in cattle breeding and agriculture are facing serious challenges.