ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նիստում հայտարարել է, որ Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլութ Չավուշօղլուի հետ հանդիպմանը երկուստեք կարևորվել է հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի հետագա ընթացքը, տեղեկացնում է Aysor.am-ը։
«Հանդիպման ընթացքում երկու կողմերն էլ վերահաստատել են, որ պատրաստակամություն ունեն այս գործընթացն առանց նախապայմանների տանել առաջ և, ի վերջո, պսակել այն հարաբերությունների հաստատմամբ և երկրների միջև սահմանների բացմամբ», – ասել է Միրզոյանը՝ անդրադառնալով Անթալիայի դիվանագիտական ֆորումին իր և Չավուշօղլուի հանդիպմանը։
Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացի հատուկ ներկայացուցիչներ ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանի և դեսպան Սերդար Քըլըչի առաջին հանդիպումը տեղի էր ունեցել հունվարի 14-ին։ Հանդիպման ավարտին կողմերն այն դրական և կառուցողական էին անվանել։ «Կողմերը համաձայնել են շարունակել լիարժեք կարգավորմանն ուղղված բանակցությունները՝ առանց նախապայմանների»,-ասվում էր հանդիպման վերաբերյալ ՀՀ ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ։Նրանց 2-րդ հանդիպումը տեղի է ունեցել փետրվարի 24-ին Վիեննայում։ Նրանք վերահաստատել են իրենց համաձայնությունը՝ գործընթացը շարունակելու առանց նախապայմանների:

Armenian and Turkish Foreign Ministers Ararat Mirzoyan and Mevlut Cavusoglu have discussed the further process of normalization of relations between Yerevan and Ankara, Mirzoyan said in parliament on Monday, March 21, Aysor.am reports.
"During the meeting, both sides reaffirmed their readiness to advance this process without preconditions and to crown it with the establishment of relations and the opening of borders between the countries," Mirzoyan said, commenting on his recent participating in the Antalya Diplomacy Forum.
On March 12, Cavusoglu said he held "productive and constructive" talks with Mirzoyan as they bid to mend ties. Speaking through a translator, Mirzoyan said: "We are continuing the process of normalising relations without preconditions … We are making efforts."