Մարտի 22-ին ՀՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը Բեռլինում հանդիպել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Տնտեսական զարգացման և համագործակցության նախարարության պետքարտուղար Նիլս Աննենի հետ։
Կողմերը քննարկել են Հայաստան-Գերմանիա տնտեսական և տեխնիկական գործակցության հետագա զարգացման հեռանկարները։ Երկուստեք ընդգծվել է Հայաստանի ժողովրդավարական ինստիտուտների շարունակական զարգացման կարևորությունը։
Կողմերը պայմանավորվել են շարունակել շփումները երկկողմ և բազմակողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շուրջ։

Secretary of the Security Council of Armenia Armen Grigoryan on Tuesday, March 22 met with Niels Annen, the State Secretary in the Federal Ministry for Economic Cooperation and Development of the Federal Republic of Germany in Berlin.
According to a statement from the Armenian side, the parties discussed the prospects of further development of Armenia-Germany economic and technical cooperation.
Both sides stressed the importance of the continuous development of Armenia's democratic institutions. The parties agreed to continue contacts on issues of bilateral and multilateral interest.