Իրավապաշտպան Freedom House միջազգային կազմակերպությունը հորդորել է Ադրբեջանին վերականգնել Լեռնային Ղարաբաղի գազամատակարարումը։ Այդ մասին ասվում է կազմակերպության Twitter-ի միկրոբլոգում։
«Ադրբեջանը պետք է կանխի հումանիտար ճգնաժամը՝ վերականգնելով Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչների անխափան գազամատակարարումը, որոնք շաբաթներով տառապում են ցրտից՝ առանց ջեռուցման և տաք ջրի»,- ասվում է գրառման մեջ։
Մարտի 23-ին այդ հարցին էին անդրադարձել նաև Եվրամիությունը և Human Right Watch-ը։ HRW-ի Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի բաժնի փոխտնօրեն Գիորգի Գոգիան հորդորել է շտապ քայլեր է ձեռնարկել՝ Արցախում հումանիտար ճգնաժամից խուսափելու համար։

Azerbaijan must prevent a humanitarian crisis by restoring unhindered gas supplies to the people of Nagorno-Karabakh, Freedom House has said, as the people of Artsakh have been left without gas in freezing temperatures.
The organization said the Armenians of Nagorno-Karabakh have endured weeks of freezing temperatures without heat or hot water.
The European Union Lead Spokesperson for Foreign Affairs and Security Policy Peter Stano said earlier that the bloc is "concerned" about reports of a renewed disruption of the gas supply to Nagorno-Karabakh.