Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստում, անդրադառնալով Արցախում տիրող իրավիճակին, ասել է, որ Ադրբեջանի միջամտության արդյունքում արդեն 3 օր է Արցախի Հանրապետության քաղաքացիները զրկված են բնական գազից՝ հավելելով, որ Ադրբեջանի քաղաքականությունն է՝ անհնար դարձնել արցախահայության ապրելը սեփական հայրենիքում։
«Ինչպես գիտեք մարտի 7-ին Արցախին մատակարարող գազատարը պայթեցվել էր Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո գտնվող տարածքում։ Ամենատարբեր պատրվակներով Ադրբեջանը թույլ չէր տալիս գազատարի վերանորոգումը և ի վերջո ինքը նորոգեց։ Արդյունքում, մեր տեղեկություններով գազատարի վրա տեղադրվել է փական և մարտի 18-ին գազամատակակարումը մի քանի օրով վերականգնելուց հետո, Ադրբեջանը մարտի 21-ին, արդեն առանց պայթյունների պարզապես փակել է գազատարի փականը՝ այդպիսով ապացուցելով, որ ինքն է հեղինակել նաև մարտի 7-ի պայթյունը»,- ասել է Փաշինյանը։
Վարչապետը հավելել է, որ առանձնակի ուշադրության է արժանի նաև այն փաստը, որ գազամատակարարման երկու դադարեցումն էլ եղել է եղանակային բացառիկ պայմաններում, երբ մարտի 7-ին վերջին 30 տարվա մեջ աննախադեպ քանակի ձյուն էր տեղացել Արցախում և օդի ջերմաստիճանն աննախադեպ իջել էր։
«Մարտի 21-ին ջերմաստիճանի անկման և ձյան տեղումների ռեկորդը գերազանցվել էր, ձյան տեղումները տեղ-տեղ հասնում էր 1.5 մետրի, Ստեփանակերտում՝ 1 մետրի, օդի ջերմաստիճանը նվազել էր մինչև -8 աստիճան։ Եվ այս պայմաններում Արցախը միտումնավոր զրկվել է բնակարանները, մանկապարտեզները, դպրոցները, հիվանդանոցները ջեռուցելու հնարավորությունից»,-ասել է նա։
Նշելով, որ Ադրբեջանի գործողությունների արդյունքում Արցախը հայտնվել է հումանիտար աղետի շեմին։ Փաշինյանը հավելել է, որ Բաքուն իր գործողություններով նաև ծառայություն է մատուցում Արցախի ժողովրդին, որովհետև այս դրվագի շնորհիվ միջազգային հանրությունը կարող է հասկանալ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի էությունը առանց հարյուրավոր էջեր թերթելու։
«Սա անառարկելիորեն ի ցույց է դնում Ադրբեջանի քաղաքականությունը՝ արցախահայության նկատմամբ, այն է՝ անհնար դարձնել նրանց ապրելը սեփական հայրենիքում»,- ասել է վարչապետը։

24 Март 2022 - 11:25 AMT
Пашинян: Азербайджан просто перекрыл вентиль на газопроводе, цель – сделать невозможным проживание народа Карабаха на родине
Уже три дня население Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) вновь лишилось газоснабжения, произошло это в результате непосредственного вмешательства Азербайджана. Об этом на очередном заседании правительства 24 марта заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Как известно, 7 марта на территории, находящейся под контролем Азербайджана, был взорван газопровод, идущий в Арцах. Под разными предлогами Азербайджан не позволял ремонт газопровода, и в итоге сам его отремонтировал. В результате, по нашей информации, на газопроводе была установлена задвижка. Через 4 дня после восстановления 18 марта подачи газа в Арцах, 21 марта, Азербайджан просто перекрыл задвижку газопровода, без всяких взрывов, тем самым доказав, что он был и виновником взрыва 7 марта», – заявил Пашинян.
По его словам, особого внимания достоин и тот факт, что оба раза перебои в подаче газа произошли в исключительных погодных условиях, когда 7 марта в Арцахе выпало беспрецедентное за последние 30 лет количество снега, а температура воздуха упала до беспрецедентного уровня – до -8 градусов.
«Это бесспорно свидетельствует о политике Азербайджана в отношении армян Арцаха. Эта политика делает невозможным их проживание на собственной родине. Вот уже почти полтора года Азербайджан бьет в барабаны о своей славной победе в 44-дневной войне 2020 года, но тот факт, что после стольких страданий и лишений в Арцахе сегодня проживают около 117,000 армян, Азербайджан считает своим самым большим поражением. И он поставил задачу сделать все, чтобы довести до конца свою политику этнических чисток в Арцахе», – подчеркнул премьер.
Газопровод в Карабахе был поврежден в районе, подконтрольном азербайджанским силам, в ночь на 8 марта, азербайджанцы препятствовали ремонтным работам несколько дней. Переговоры с ними велись в течение 8 дней с участием российских миротворцев. 16 марта было объявлено, что азербайджанская сторона приступила к ремонту газопровода. 18 марта было объявлено, что ремонтные работы завершены, и с 19 марта газ был поставлен потребителям. Вечером 21 марта стало известно, что в результате прямого вмешательства азербайджанской стороны подача газа в Арцах вновь прекращена.