Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստում, անդրադառնալով Արցախում տիրող իրավիճակին, ասել է, որ Ադրբեջանի միջամտության արդյունքում արդեն 3 օր է Արցախի Հանրապետության քաղաքացիները զրկված են բնական գազից՝ հավելելով, որ Ադրբեջանի քաղաքականությունն է՝ անհնար դարձնել արցախահայության ապրելը սեփական հայրենիքում։
«Ինչպես գիտեք մարտի 7-ին Արցախին մատակարարող գազատարը պայթեցվել էր Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո գտնվող տարածքում։ Ամենատարբեր պատրվակներով Ադրբեջանը թույլ չէր տալիս գազատարի վերանորոգումը և ի վերջո ինքը նորոգեց։ Արդյունքում, մեր տեղեկություններով գազատարի վրա տեղադրվել է փական և մարտի 18-ին գազամատակակարումը մի քանի օրով վերականգնելուց հետո, Ադրբեջանը մարտի 21-ին, արդեն առանց պայթյունների պարզապես փակել է գազատարի փականը՝ այդպիսով ապացուցելով, որ ինքն է հեղինակել նաև մարտի 7-ի պայթյունը»,- ասել է Փաշինյանը։
Վարչապետը հավելել է, որ առանձնակի ուշադրության է արժանի նաև այն փաստը, որ գազամատակարարման երկու դադարեցումն էլ եղել է եղանակային բացառիկ պայմաններում, երբ մարտի 7-ին վերջին 30 տարվա մեջ աննախադեպ քանակի ձյուն էր տեղացել Արցախում և օդի ջերմաստիճանն աննախադեպ իջել էր։
«Մարտի 21-ին ջերմաստիճանի անկման և ձյան տեղումների ռեկորդը գերազանցվել էր, ձյան տեղումները տեղ-տեղ հասնում էր 1.5 մետրի, Ստեփանակերտում՝ 1 մետրի, օդի ջերմաստիճանը նվազել էր մինչև -8 աստիճան։ Եվ այս պայմաններում Արցախը միտումնավոր զրկվել է բնակարանները, մանկապարտեզները, դպրոցները, հիվանդանոցները ջեռուցելու հնարավորությունից»,-ասել է նա։
Նշելով, որ Ադրբեջանի գործողությունների արդյունքում Արցախը հայտնվել է հումանիտար աղետի շեմին։ Փաշինյանը հավելել է, որ Բաքուն իր գործողություններով նաև ծառայություն է մատուցում Արցախի ժողովրդին, որովհետև այս դրվագի շնորհիվ միջազգային հանրությունը կարող է հասկանալ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի էությունը առանց հարյուրավոր էջեր թերթելու։
«Սա անառարկելիորեն ի ցույց է դնում Ադրբեջանի քաղաքականությունը՝ արցախահայության նկատմամբ, այն է՝ անհնար դարձնել նրանց ապրելը սեփական հայրենիքում»,- ասել է վարչապետը։

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has accused Azerbaijan of deliberately depriving the people of Nagorno-Karabakh of gas supplies again.
Pashinyan told a Cabinet meeting on Thursday, March 24 that as a result of Azerbaijan's intervention, the citizens of the Artsakh Republic have been deprived of natural gas for three days now, adding that it is Azerbaijan's policy to make it impossible for Artsakh's Armenians to live in their homeland.
"As you know, on March 7, the pipeline supplying gas to Artsakh was blown up in the territory under the control of Azerbaijan. Under various pretexts, Azerbaijan did not allow the gas pipeline to be repaired, and eventually repaired it itself," Pashinyan said.
"As a result, a valve has been installed on the gas pipeline, according to the information we have, and after restoring the gas supply for several days on March 18, Azerbaijan simply shut down the valve on March 21 without any explosions, thus proving that it was also responsible for the March 7 explosion."
The Prime Minister noted that both instances of gas supply interruptions happened in extreme weather conditions and amid freezing temperatures. According to him, the population of Karabakh are facing a humanitarian disaster.
He added, however, that thanks to Baku's action the international community will no be able to understand the essence of the Nagorno-Karabakh conflict without flipping through hundreds of pages.