Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, կառավարության նիստում անդրադառնալով Արցախում տիրող վիճակին, ասել է, որ Բաքուն խնդիր է դրել՝ ամեն ինչ անել Արցախում էթնիկ զտումների քաղաքականությունն ավարտին հասցնելու համար։
Նա նշել է, որ Ադրբեջանն արդեն մոտ 1.5 տարի թմբկահարում է, թե փառահեղ հաղթանակ է տարել 44-օրյա պատերազմում, բայց ամեն ինչ ցույց է տալիս, որ այն փաստը, որ այսքան տառապանքներից, զրկանքներից հետո Արցախում հենց հիմա, հենց այս պահին մոտ 117,000 հայ է ապրում, Ադրբեջանը համարում է իր ամենամեծ պարտությունը։
Վարչապետը նաև խիստ խորհրդանշական է համարել Ադրբեջանի ԱԳՆ հայտարարությունը, որտեղ ասվում էր, թե Արցախի գազամատակարարման հարցը Ադրբեջանի ներքին գործն է։
«Դիվանագիտական լեզվից թարգմանաբար դա նշանակում է՝ «միջազգային հանրություն, այս կողմ մի նայեք ու թույլ տվեք մենք անարգել, միջազգային հանրության համար աննկատ կամ էլ «հակաահաբեկչական գործողությունների» անվան ներքո ավարտին հասցնենք Արցախը էթնիկ զտումների ու ցեղասպան քաղաքականության միջոցով հայերից ազատելու քաղաքականությունը»»,- ասել է Փաշինյանն՝ ընդգծելով, որ նման բան տեղի ունենալ չի կարող։
Նշելով, թե շատերը քննադատում են «խաղաղ դարաշրջան» բացելու քաղաքականությունը՝ Փաշինյանն ասել է, որ իր սադրանքներով Ադրբեջանը փորձում է մեզ շեղել խաղաղության օրակարգից՝ տարածաշրջանում նոր պատերազմներ հրահրելու իր քաղաքականությունը կյանքի կոչելու համար։ «Բայց մենք չպետք է տրվենք այդօրինակ սադրանքներին»,-հավելել է նա:

Azerbaijan is doing everything to complete its policy of ethnic cleansing in Nagorno-Karabakh (Artsakh), Armenian Prime Minister told a Cabinet meeting on Thursday, March 31.
Pashinyan noted that Azerbaijan is trying to make it impossible for the Armenians of Artsakh to live in their homeland.
"For almost a year and a half now, Azerbaijan has been boasting about a glorious victory in the 44-day war of 2020, but everything shows that the fact that after so much suffering and deprivation in Artsakh today, right now, about 117,000 Armenians live, Azerbaijan considers it its biggest defeat, the task is set to do everything to end the policy of ethnic cleansing in Artsakh," Pashinyan said.
"In this sense, the statement issued by the Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan the previous day, which said that the issue of gas supply to Artsakh is the internal affair of Azerbaijan, is very symbolic.
"If we translate this statement from diplomatic language, it means “international community, don’t look here and let us bring to end the policy of ethnic cleansing and genocidal policy unhindered and unnoticed by the international community or under the guise of "counter-terrorism operations". This cannot happen. The Armenian diplomatic service, other officials, political forces, media, non-governmental organizations, individuals, through social networks, must present in detail the events of the last 15 days in Artsakh to the international community, to all instances."