Ադրբեջանական ստորաբաժանումները մարտի 25-ի գիշերը կրակ են բացել ՊԲ ստորաբաժանումների վրա՝ կիրառելով ինչպես տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներ, այնպես էլ հարվածային ԱԹՍ, հայտնում է Արցախի ՊԲ-ն:
Նշվում է, որ ծավալված փոխհրաձգության արդյունքում հակառակորդի կողմից զոհվել է առնվազն 5 զինծառայող: Հայկական կողմից կա մեկ վիրավոր։
«Ժամը 09։00 դրությամբ իրադրությունը հարաբերականորեն կայուն է։ Ակնկալում ենք, որ ռուս խաղաղապահները միջոցներ կձեռնարկեն ադրբեջանական ստորաբաժանումներին ելման դիրքեր վերադարձնելու ուղղությամբ»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ
Նշվում է նաև, որ մարտի 24-ին Ադրբեջանի ԶՈւ ստորաբաժանումները, կոպտորեն խախտելով 2020թ. նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության պահանջները, ներխուժել են Արցախի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմի պատասխանատվության գոտի, վերահսկողության տակ վերցնելով Ասկերանի շրջանի Փառուխ գյուղն ու հարակից դիրքերը, ապա փորձել առաջխաղացում ապահովել Արցախի Հանրապետության արևելյան սահմանագոտում:
Ռուսական խաղաղապահ զորակազմի և Արցախի համապատասխան մարմինների կողմից ժամեր տևած բանակցությունները էական արդյունքներ չեն տվել, և հակառակորդը չի վերադարձել ելման դիրքեր:

25 Март 2022 - 08:45 AMT
24 марта подразделения ВС Азербайджана, грубо нарушив положения трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, вторглись в зону ответственности миротворческих войск Российской Федерации в Республике Арцах (Нагорно-Карабахской Республики), захватили село Парух Аскеранского района и прилегающие позиции, далее пытались прорваться в направлении восточной границы Арцаха. Об этом сообщает пресс-служба Армии обороны НКР.
Переговоры российских миротворческих сил и соответствующих органов Арцаха, длившиеся в течение нескольких часов, не дали существенных результатов, и противник не вернулся на исходные позиции.
В ночь на 25 марта азербайджанские подразделения открыли огонь по подразделениям Армии обороны Карабаха, применив разнокалиберное огнестрельное оружие и ударные БПЛА.
Сообщается, что в результате перестрелки со стороны противника погибли не менее 5 военнослужащих. С армянской стороны есть один раненый.
По состоянию на 09:00 25 марта ситуация была относительно стабильна.
«Мы ожидаем, что российские миротворцы предпримут меры для возвращения азербайджанских подразделений на исходные позиции», – говорится в заявлении Армии обороны Республики Арцах.