ԱՄՆ պետքարտուղարի եվրոպական և եվրասիական հարցերով տեղակալ Քարեն Դոնֆրիդը, անդրադառնալով Արցախում ստեղծված իրավիճակին, Twitter-ի իր միկրոբլոգում գրել է, որ ԱՄՆ-ն խորապես մտահոգված է Ադրբեջանի զորքի տեղաշարժերով։
«ԱՄՆ-ն խորապես մտահոգված է գազամատակարարման խափանումներով և Ադրբեջանի զորքի տեղաշարժերով։
Հայաստանն ու Ադրբեջանը անհապաղ դեէսկալացիայի համար պետք է օգտագործեն կապի ուղիղ միջոցները»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ Դոնֆրիդը կարևոր հեռախոսազրույցներ է ունեցել Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարներ Արարատ Միրզոյանի և Ջեյհուն Բայրամովի հետ։
Միրզոյանը ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի շփման գծի խախտման և Արցախի Փառուխ ներխուժման արդյունքում ստեղծված իրավիճակը, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն։
Նախարարն ընդգծել է, որ Ադրբեջանը կոպտորեն խախտում է եռակողմ հայտարարություններով ամրագրված պարտավորությունները՝ վտանգելով տարածաշրջանային կայունությունը և խաղաղությունը: Միրզոյանն անդրադարձել է նաև Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամ ստեղծելու նպատակով քաղբնակչությանը թիրախավորելու և հոգեբանական ճնշումներ գործադրելու, կենսական նշանակության ենթակառուվածքների բնականոն աշխատանքը միտումնավոր խոչընդոտելու ադրբեջանական գործողություններին։
Միրզոյանն ընդգծել է, որ այդ գործողություններն Ադրբեջանի էթնիկ զտման ու հակահայկական քաղաքականության ցայտուն դրսևորումներից են՝ շեշտելով միջազգային հանրության, այդ թվում ԱՄՆ-ի հասցեական ու հստակ արձագանքի անհրաժեշտությունը: Երկուստեք կարևորվել է նաև իրավիճակի դեէսկալացիային ուղղված քայլերի իրականացումը:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը ներկայացրել է խաղաղության պայմանագրի շուրջ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցություններ սկսելու վերաբերյալ հայկական կողմի դիրքորոշումը։ Զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստանի ու Թուրքիայի միջև երկխոսության գործընթացին:
Մարտի 25-ի առավոտվա դրությամբ ռուսական խաղաղապահ զորակազմի և Արցախի համապատասխան մարմինների կողմից ժամեր տևած բանակցությունները էական արդյունքներ չեն տվել, և հակառակորդը չի վերադարձել ելման դիրքեր:

25 Март 2022 - 09:53 AMT
Госдеп США: Глубоко обеспокоены передвижением ВС Азербайджана, нужно использовать прямые каналы связи
США глубоко обеспокоены перебоями с подачей газа и передвижением войск Азербайджана в Карабахе. Об этом говорится в сообщении Бюро по вопросам Европы и Евразии Госдепа США в Twitter.
«Армении и Азербайджану необходимо использовать прямые каналы связи для немедленной деэскалации», – отмечается в сообщении.
Помощник госсекретаря по делам Европы и Евразии Карен Донфрид провела телефонные переговоры с министрами иностранных дел Армении и Азербайджана. С главой МИД Армении Араратом Мирзояном были обсуждены вопросы региональной безопасности.
Мирзоян представил ситуацию, сложившуюся в результате нарушения Азербайджаном линии соприкосновения с Нагорным Карабахом и вторжения в село Республики Арцах Парух. Министр подчеркнул, что Азербайджан грубо нарушает обязательства, закрепленные в трехсторонних заявлениях, ставя под угрозу региональную стабильность и мир. Арарат Мирзоян обратился к действиям Азербайджана, нацеленным на мирное население с целью создания гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе, оказанию психологического давления и преднамеренному воспрепятствованию нормальной работе жизненно важных инфраструктур, сообщает пресс-служба МИД РА.
Мирзоян подчеркнул, что вышеуказанные действия являются ярким проявлением политики этнической чистки и антиармянской политики Азербайджана. В связи с этим министр подчеркнул необходимость адресной и четкой реакции со стороны международного сообщества, в том числе и США.
Обоюдно была отмечена необходимость шагов, направленных на деэскалацию ситуации.
В ходе телефонного разговора министр иностранных дел РА представил позицию армянской стороны относительно начала переговоров между Арменией и Азербайджаном по мирному соглашению.
Собеседники коснулись и процесса диалога между Арменией и Турцией.
В ночь на 25 марта азербайджанские подразделения открыли огонь по подразделениям Армии обороны Карабаха, применив разнокалиберное огнестрельное оружие и ударные БПЛА. Сообщается, что в результате перестрелки со стороны противника погибли не менее 5 военнослужащих. С армянской стороны есть один раненый.