Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարությունը, անդրադառնալով Արցախում ստեղծված իրավիճակին, կոչ է արել, որ «առաջ եկած ուժերը վերադառնան իրենց ելման դիրքեր»՝ 2020-ի նոյեմբերի 9-ի հրադադարի մասին հայտարարության համապատասխան։ Այդ մասին ասվում է Ֆրանսիայի ԱԳՆ հայտարարության մեջ։
«Ֆրանսիան ափսոսանք է հայտնում Լեռնային Ղարաբաղում միջադեպերի, այդ թվում՝ Փառուխում ու Խրամորթում զինված ուժերի մասնակցությամբ միջադեպերի ու զորքերի տեղաշարժի առնչությամբ։ Ֆրանսիան նաև մտահոգված է գազամատակարարման նոր դադարեցմամբ և հորդորում է վերականգնել այն»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Նշվում է նաև, որ այդ երկրի Եվրոպայի ու արտաքին գործերի նախարարը հարցը բարձրացրել է ՀՀ և Ադրբեջանի իր պաշտոնակիցների հետ հեռախոսազրույցներում՝ հորդորելով անհապաղ վերականգնել Ղարաբաղի բնակչության գազամատակարարումը եղանակային ցուրտ պայմաններում։
Հայտարարության մեջ ասվում է նաև, որ Ֆրանսիան մշտական կապի մեջ է Հայաստանի ու Ադրբեջանի հետ՝ «երկխոսության առաջմղման և տարբեր հարցերի քննարկման նպատակով»։
Ադրբեջանական զինուժը մարտի 25-ի գիշերը կրակ է բացել ՊԲ ստորաբաժանումների վրա տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հարվածային ԱԹՍ կիրառել, այդ թվում՝ Bayraktar TB-2: Հայկական կողմից զոհվել է ՊԲ 3 պայմանագրային զինծառայող, 14-ը՝ վիրավորվել։

26 Март 2022 - 10:42 AMT
Франция сожалеет об инцидентах в Нагорном Карабахе, в частности о вооруженных инцидентах, и продвижении войск в районах Паруха и Храморта. Так МИД Франции прокомментировал продвижение ВС Азербайджана в Нагорном Карабахе.
«Франция призывает силы, которые, как утверждается, продвинулись вперед, отступить на свои прежние позиции – в соответствии с заявлением о прекращении огня от 9 ноября 2020 года», – говорится в сообщении МИД.
МИД Франции также выразил обеспокоенность срывом поставок газа в Нагорный Карабах, потребовав возобновления постоянной подачи газа местному населению. Отмечается, что этот вопрос поднимался в ходе телефонных разговоров министра иностранных дел Франции Жан-Ива Ле Дриана с его армянским и азербайджанским коллегами.
В заявлении говорится, что Франция находится в постоянном контакте с Арменией и Азербайджаном «в целях содействия диалогу и обсуждения различных вопросов».