Մարտի 25-ին ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան Լիլիթ Մակունցը և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Էնդրյու Շոֆերը քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղում լարվածության աճն ու զարգացումները, տեղեկացնում է ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանության ֆեյսբուքյան էջը։
Կողմերը քննարկել են նաև գազի մատակարարման խաթարման արդյունքում առաջացած հումանիտար խնդիրները։
Մարտի 25-ին Մակունցը նաև հեռավար հանդիպում է ունեցել Կոնգրեսի հայկական հանձնախմբի համանախագահ Ֆրենք Փալլոնի և փոխնախագահ Ադամ Շիֆի հետ։
Դեսպան Մակունցը կոնգրեսականներին է ներկայացրել Ադրբեջանի ապակայունացնող գործողությունները, մասնավորապես՝ մարտի 24-ին Արցախի Փարուխ գյուղ ներխուժումը, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղում կենսական նշանակություն ունեցող ենթակառուցվածքների բնականոն աշխատանքի խաթարումը, ինչը հանգեցրել է հումանիտար ճգնաժամի։
Դեսպան Մակունցն ընդգծել է միջազգային հանրության, այդ թվում ԱՄՆ-ի հստակ արձագանքի անհրաժեշտությունը և կարևորել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հանախագահության դերը ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման գործում։
Ադրբեջանական զինուժը մարտի 25-ի գիշերը կրակ է բացել ՊԲ ստորաբաժանումների վրա տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հարվածային ԱԹՍ կիրառել, այդ թվում՝ Bayraktar TB-2: Հայկական կողմից զոհվել է ՊԲ 3 պայմանագրային զինծառայող, 14-ը՝ վիրավորվել։

25 марта посол Армении в США Лилит Макунц побеседовала с американским сопредседателем Минской группы ОБСЕ Эндрю Шофером, а также с конгрессменами Фрэнком Паллоне и Адамом Шиффом о дестабилизирующих действиях Азербайджана в Нагорном Карабахе. Об этом сообщает посольство РА в США.
Макунц и Шофер обсудили эскалацию напряженности в Нагорном Карабахе, гуманитарные вопросы, вызванные перебоем с подачей газа.
Макунц также проинформировала конгрессменов о дестабилизирующих действиях Азербайджана, в частности, о вторжении 24 марта в село Парух в Арцахе, а также о нарушении нормальной работы жизненно важных объектов инфраструктуры Нагорного Карабаха, что привело к гуманитарному кризису.
Посол подчеркнула необходимость четкой реакции международного сообщества, в том числе США, на использование роли сопредседателей Минской группы ОБСЕ в урегулировании нагорно-карабахского конфликта.