Մարտի 27-ի երեկոյան և 28-ին՝ ժամը 12։00-ի դրությամբ, օպերատիվ-մարտավարական իրադրությունը շփման գծի ամբողջ երկայնքով, այդ թվում` նաև շփման գծի արևելյան հատվածում, հարաբերական կայուն է, հրադադարի էական խախտումներ չեն արձանագրվել, տեղեկացնում է Արցախի տեղեկատվական շտաբը։
Ադրբեջանական զորքերը շարունակում են մնալ Քարագլխի մի հատվածում ամրացված դիրքերում։
Ասկերանի շրջանի Փառուխ գյուղն այժմ գտնվում է Արցախում տեղակայված ռուս խաղաղապահ զորակազմի վերահսկողության գոտում։
«Շնորհիվ Արցախի զինված ուժերի խիզախ ջանքերի՝ հայկական կողմին հաջողվել է կասեցնել ադրբեջանական զինված ուժերի ստորաբաժանումների առաջխաղացումը և պահպանել Քարագլուխ լեռան հիմնական մասի հանդեպ տիրապետումը։
Աշխատանքները ռուս խաղաղապահ զորակազմի հրամատարության հետ ադրբեջանական կողմի՝ ելման դիրքեր վերադառնալու շուրջ շարունակվում են»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Մարտի 27-ին ՌԴ ՊՆ-ն հայտարարել է, թե ադրբեջանական ուժերը հետ քաշել զորքերը Փառուխ գյուղից, Ադրբեջանի ՊՆ-ն հերքել է։ «Հետքի» գլխավոր խմբագիր Էդիկ Բաղդասարյանն իր ֆեյսբուքյան էջում գրե, է, որ ադրբեջանցիները ոչ մի տեղ էլ չեն գնացել՝ նույն դիրքերում են։ ՀՀ ԱԳՆ-ն քարտեզներ է հրապարակել, որոնք վկայում են այդ մասին։

28 Март 2022 - 10:11 AMT
По положению на вечерние часы 27 марта и на 12:00 28 марта оперативно-тактическая обстановка вдоль всей линии соприкосновения карабахских и азербайджанских войск, в том числе и на восточном участке линии соприкосновения, относительно стабильная, существенных нарушений режима прекращения огня не зафиксировано. Об этом сообщает Информационный штаб Арцаха.
Отмечается, что азербайджанские войска продолжают оставаться на укрепленных позициях в одной части горы Караглух.
«Благодаря храбрости и усилиям Вооруженных сил Арцаха армянской стороне удалось остановить продвижение подразделений азербайджанских вооруженных сил и сохранить позицию на основной части горы», – говорится в сообщении.
Село Парух Аскеранского района Карабаха на данный момент находится в зоне контроля российского миротворческого контингента в Арцахе.
Работы с командованием российского миротворческого контингента по возвращению азербайджанской стороны на исходные позиции продолжаются.
Министерство обороны Российской Федерации заявило, что призвало азербайджанскую сторону вывести свои воинские части. 27 марта Минобороны России распространило заявление, что азербайджанская сторона вывела свои подразделения из населенного пункта Парух в Нагорном Карабахе. Тем не менне ВС Азербайджана остаются на территории карабахского Паруха и Караглуха.