ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն Ալմաթիում Ղազախստանի Սենատի նախագահ Մաուլեն Աշիմբաևի հետ հանդիպմանը քննարկել է ադրբեջանական զինված ուժերի սադրիչ գործողություններն Արցախում և Հայաստանի ինքնիշխան տարածք ներխուժելու փաստերը։
Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը Ղազախստանի Ալմաթի քաղաքում է՝ մասնակցելու ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի 30-ամյակին նվիրված նիստին։
Սիմոնյանն ընդգծել է, որ հերթական անգամ Ադրբեջանը խախտել է 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը, ինչի հետևանքով կան զոհեր և վիրավորներ։ Ալեն Սիմոնյանը տարածաշրջանի իրավիճակը բնութագրել է որպես խոր հումանիտար ճգնաժամ՝ հույս հայտնելով, որ Ղազախստանը՝ որպես դաշնակից, կազդի Ադրբեջանի վրա։
Խորհրդարանների ղեկավարները փաստել են, որ հայ-ղազախական կապերն ուղղված են քաղաքականության, տնտեսության և մշակույթի ոլորտներում փոխշահավետ ու հեռանկարային համագործակցությանը։
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Հայաստանն ու Ղազախստանը հետևողականորեն զարգացնում են քաղաքական փոխգործակցությունը, ակտիվացնում միջպետական շփումները՝ երկկողմ հարաբերությունները որակապես նոր մակարդակի հասցնելու համար։ Ղազախստանի Սենատի նախագահը երախտագիտությամբ կարևորել է Հայաստանի՝ որպես ՀԱՊԿ-ում նախագահող պետության դերը՝ հունվարին Ղազախստանում տեղի ունեցած ռազմական բախումներին օպերատիվ արձագանքելու և դաշնակիցների հետ համատեղ աջակցություն ցուցաբերելու գործում։
Կողմերը կարևորել են երկու պետության հարաբերություններում օրենսդիր մարմինների ակտիվ փոխգործակցությունը, այդ թվում՝ խորհրդարանական բարեկամական խմբերի միջոցով։
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել Ղազախստանում բնակվող 15,000-ից ավելի հայերի խնդիրներին։ Ղազախստանի Սենատի նախագահը հավաստիացրել է, որ Ղազախստանում ապրող հայերն ամբողջությամբ ներգրավված են սոցիալ-մշակութային, տնտեսական և կրթական ասպարեզներում և օրինակելի համայնք են համարվում։ Հանդիպման ավարտին ՀՀ ԱԺ նախագահը ղազախ գործընկերոջը հրավիրել է պաշտոնական այց կատարել Հայաստան. հրավերը սիրով ընդունվել է։
Մարտի 27-ին ՌԴ ՊՆ-ն հայտարարել է, թե ադրբեջանական ուժերը հետ քաշել զորքերը Փառուխ գյուղից, Ադրբեջանի ՊՆ-ն հերքել է։ ՀՀ ԱԳՆ-ն քարտեզներ է հրապարակել, որոնք վկայում են այդ մասին։ Արցախի տեղեկատվական շտաբը հայտնել է, որ Ադրբեջանական զորքերը շարունակում են մնալ Քարագլխի մի հատվածում ամրացված դիրքերում, Ասկերանի շրջանի Փառուխ գյուղն այժմ գտնվում է Արցախում տեղակայված ռուս խաղաղապահ զորակազմի վերահսկողության գոտում։

28 Март 2022 - 13:21 AMT
Делегация во главе с председателем Национального собрания Армении Аленом Симоняном с 28 марта с двухдневным визитом находится в Алматы (Казахстан) для участия в заседании, посвященном 30-летию Межпарламентской ассамблеи СНГ. В рамках визита Ален Симонян встретился с председателем Сената Казахстана Мауленом Ашимбаевым.
На встрече обсуждались провокационные действия вооруженных сил Азербайджана в Арцахе и вторжение на суверенную территорию Армении. Симонян подчеркнул, что Азербайджан в очередной раз нарушил режим прекращения огня, достигнутый по трехстороннему заявлению от 9 ноября 2020 года, в результате которого есть пострадавшие и раненые. Ален Симонян охарактеризовал ситуацию в регионе как глубокий гуманитарный кризис, выразив надежду, что Казахстан как союзник окажет влияние на Азербайджан.
Председатель сената Казахстана с благодарностью отметил роль Армении как председательствующей в ОДКБ страны в оперативном реагировании на военные столкновения в Казахстане в январе и оказании совместной поддержки с союзниками.
Главы парламентов констатировали, что армяно-казахстанские отношения нацелены на взаимовыгодное и перспективное сотрудничество в сферах политики, экономики и культуры и Председатель НС отметил, что Армения и Казахстан последовательно развивают политическое сотрудничество, активизируют межгосударственные контакты с целью вывода двусторонних отношений на качественно новый уровень.
Стороны подчеркнули важность активного взаимодействия законодательных органов в отношениях между двумя странами, в том числе и парламентских групп дружбы. В ходе встречи были затронуты и вопросы более 15 000 армян, проживающих в Казахстане. Председатель Сената Казахстана заверил, что проживающие в Казахстане армяне в полной мере вовлечены в социально-культурную, экономическую и образовательную сферы и считаются образцовой общиной.
В завершение встречи председатель НС РА пригласил своего казахстанского коллегу посетить Армению с официальным визитом. Приглашение было принято.
24 марта азербайджанские войска вторглись в село Парух Аскеранского района в Нагорном Карабахе. Баку также перекрыл газоснабжение Нагорного Карабаха. Министерство обороны Российской Федерации заявило, что призвало азербайджанскую сторону вывести свои воинские части. 27 марта Минобороны России распространило заявление, что азербайджанская сторона вывела свои подразделения из населенного пункта Парух в Нагорном Карабахе. Тем не менне ВС Азербайджана остаются на территории карабахского Паруха и Караглуха.