ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն Ալմաթիում Ղազախստանի Սենատի նախագահ Մաուլեն Աշիմբաևի հետ հանդիպմանը քննարկել է ադրբեջանական զինված ուժերի սադրիչ գործողություններն Արցախում և Հայաստանի ինքնիշխան տարածք ներխուժելու փաստերը։
Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը Ղազախստանի Ալմաթի քաղաքում է՝ մասնակցելու ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի 30-ամյակին նվիրված նիստին։
Սիմոնյանն ընդգծել է, որ հերթական անգամ Ադրբեջանը խախտել է 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը, ինչի հետևանքով կան զոհեր և վիրավորներ։ Ալեն Սիմոնյանը տարածաշրջանի իրավիճակը բնութագրել է որպես խոր հումանիտար ճգնաժամ՝ հույս հայտնելով, որ Ղազախստանը՝ որպես դաշնակից, կազդի Ադրբեջանի վրա։
Խորհրդարանների ղեկավարները փաստել են, որ հայ-ղազախական կապերն ուղղված են քաղաքականության, տնտեսության և մշակույթի ոլորտներում փոխշահավետ ու հեռանկարային համագործակցությանը։
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Հայաստանն ու Ղազախստանը հետևողականորեն զարգացնում են քաղաքական փոխգործակցությունը, ակտիվացնում միջպետական շփումները՝ երկկողմ հարաբերությունները որակապես նոր մակարդակի հասցնելու համար։ Ղազախստանի Սենատի նախագահը երախտագիտությամբ կարևորել է Հայաստանի՝ որպես ՀԱՊԿ-ում նախագահող պետության դերը՝ հունվարին Ղազախստանում տեղի ունեցած ռազմական բախումներին օպերատիվ արձագանքելու և դաշնակիցների հետ համատեղ աջակցություն ցուցաբերելու գործում։
Կողմերը կարևորել են երկու պետության հարաբերություններում օրենսդիր մարմինների ակտիվ փոխգործակցությունը, այդ թվում՝ խորհրդարանական բարեկամական խմբերի միջոցով։
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել Ղազախստանում բնակվող 15,000-ից ավելի հայերի խնդիրներին։ Ղազախստանի Սենատի նախագահը հավաստիացրել է, որ Ղազախստանում ապրող հայերն ամբողջությամբ ներգրավված են սոցիալ-մշակութային, տնտեսական և կրթական ասպարեզներում և օրինակելի համայնք են համարվում։ Հանդիպման ավարտին ՀՀ ԱԺ նախագահը ղազախ գործընկերոջը հրավիրել է պաշտոնական այց կատարել Հայաստան. հրավերը սիրով ընդունվել է։
Մարտի 27-ին ՌԴ ՊՆ-ն հայտարարել է, թե ադրբեջանական ուժերը հետ քաշել զորքերը Փառուխ գյուղից, Ադրբեջանի ՊՆ-ն հերքել է։ ՀՀ ԱԳՆ-ն քարտեզներ է հրապարակել, որոնք վկայում են այդ մասին։ Արցախի տեղեկատվական շտաբը հայտնել է, որ Ադրբեջանական զորքերը շարունակում են մնալ Քարագլխի մի հատվածում ամրացված դիրքերում, Ասկերանի շրջանի Փառուխ գյուղն այժմ գտնվում է Արցախում տեղակայված ռուս խաղաղապահ զորակազմի վերահսկողության գոտում։

President of the Armenian National Assembly Alen Simonyan has described the situation of the region as a "deep humanitarian crisis", expressing hope that Kazakhstan, as an ally would influence Azerbaijan, according to information provided by the Armenian side.
Simonyan made the remarks in the city of Almaty of Kazakhstan, where he is set to take part in the meeting dedicated to the 30th anniversary of the CIS Inter-Parliamentary Assembly. He met with the Speaker of the Senate of the Parliament of Kazakhstan Maulen Ashimbayev within his trip on Monday, March 28.
The Armenian parliament speaker raised the provocative actions of the Azerbaijani forces in Nagorno-Karabakh (Artsakh) and the incursion into the sovereign territory of Armenia. Simonyan underlined that once again Azerbaijan violated the 9 November 2020 trilateral statement, which has resulted in the death of three servicemen and more than a dozen wounded.
Ashimbayev, in turn, highlighted with gratitude the role of Armenia as a chairing state in the CSTO in operatively responding in the military clashes happened in Kazakhstan in January and showing joint support with the allies.
The sides highlighted the active cooperation of the legislative bodies in the relations of the two states through the Parliamentary Friendship Groups. At the meeting the problems facing more than 15,000 Armenians residing in Kazakhstan were on the table. The Kazakh official assured that Armenians living in his country are involved in all social-cultural, economic and educational spheres/
At the end of the meeting, Simonyan invited his Kazakh counterpart to pay an official visit to Armenia: the invitation was accepted.