29 Մարտ 2022 - 06:30 AMT
ՀՀ անվտանգության խորհուրդը մարտի 28-ին կայացած նիստում քննարկել է Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված անվտանգային իրավիճակը` այն գնահատելով խիստ լարված:
ԱԽ հայտարարության մեջ ասվում է, որ իրադրության վերլուծությունը ցույց է տալիս՝ Ադրբեջանը, փորձելով գտնել մտացածին հիմնավորումներ, հող է նախապատրաստում Լեռնային Ղարաբաղի ուղղությամբ նոր սադրանքներ և հարձակում սկսելու համար, այդ թվում՝ Հայաստանի Հանրապետությանը մեղադրելով խաղաղության պայմանագրի հարցում ապակառուցողական գործողությունների մեջ:
«Անվտանգության խորհուրդը ստեղծված իրավիճակում հարկ է համարում ևս մեկ անգամ վերահաստատել Հայաստանի Հանրապետության ավելի վաղ հնչեցրած դիրքորոշումը և Ադրբեջանական Հանրապետությանն առաջարկում է անհապաղ բանակցություններ սկսել համապարփակ խաղաղության պայմանագրի շուրջ:
Անվտանգության Խորհուրդը, միջազգային հանրության ուշադրությունը հրավիրելով Լեռնային Ղարաբաղում և Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին ռազմական բախումների հնարավորության վրա, ՝ տարածաշրջանում նոր ռազմական էսկալացիա և էթնիկ զտում թույլ չտալու համար»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Ավելի վաղ Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովը հայտարարել էր, թե «Հայաստանը խախտում է ԼՂ վերաբերյալ եռակողմ հայտարարության դրույթները և խոչընդոտում է խաղաղության և կայունության ապահովմանը Հարավային Կովկասում»։ Այդ մասին նա ասել էր ԳԴՀ կանցլերի արտաքին քաղաքականության և անվտանգության գծով օգնական Յենս Պլետների հետ հանդիպմանը։

Azerbaijan is paving the way for new provocations and attacks in Nagorno-Karabakh (Artsakh), the Security Council of Armenia said in a statement on Monday, March 28.
The Council said the security situation around Nagorno-Karabakh was extremely tense, and that their analysis shows that Azerbaijan, trying to find imaginary justifications, is paving the way for new provocations and attacks in Artsakh, including accusing Armenia of "unconstructive actions in the issue of the peace treaty."
"In the current situation, the Security Council considers it necessary to reaffirm the earlier position of the Republic of Armenia and offers the Republic of Azerbaijan to immediately start negotiations on a comprehensive peace treaty," the statement said.
"The Security Council, drawing the attention of the international community on the chances for armed clashes in Nagorno-Karabakh and on the Armenian-Azerbaijani border, considers it necessary to launch international containment mechanisms to prevent further military escalation and ethnic cleansing in the region."
The statement came amid renewed violence in Nagorno-Karabakh, as Azerbaijan stormed into the zone of the responsibility of the Russian peacekeepers stationed in the area and is refusing to completely withdraw its forces from strategic heights.