ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Լեհաստանի ԱԳ նախարար Զբիգնև Ռաուն մարտի 29-ից ապրիլի 1-ը տարածաշրջանային այցով կլինի Հարավային Կովկասում, կայցելի Հայաստան, Վրաստան և Ադրբեջան, տեղեկացնում է ԵԱՀԿ կայքը։
Նա հանդիպումներ կունենա բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց հետ։ Հայաստանում Ռաուն կհանդիպի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ:
Նշվում է, որ այս այցը նվիրված է լինելու Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում կայունության, խաղաղ համագործակցության և երկխոսության առաջմղմանը։

Chairperson-in-Office of the OSCE, Minister of Foreign Affairs of Poland Zbigniew Rau will embark on a regional trip to Armenia, Georgia and Azerbaijan from March 29 to April 1, the Public TV Company of Armenia reports.
When in Armenia, Rau is expected to hold meetings with Prime Minister Nikol Pashinyan, President Vahagn Khachaturyan and Foreign Minister Ararat Mrzoyan.
Rau's trip comes amid renewed violence in Nagorno-Karabakh, as Azerbaijan stormed into the zone of the responsibility of the Russian peacekeepers stationed in the area and is refusing to completely withdraw its forces from strategic heights.